[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 2 - ( 2-1400 ) ::
جلد 26 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تولید بیوتکنولوژی کاروتنوئید‌ توسط مخمر رودوتورولا گلوتینیس و بررسی عملکرد کبدی آن در موش‌های سوری نر
خانم سیده محبوبه موسوی1 ، دکتر نوشین نقش 2، دکتر محبوبه مدنی1
1- واحد فلاورجان، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران
2- واحد فلاورجان، دانشگاه آزاد اسلامی، اصفهان، ایران ، n_naghsh@yahoo.com
چکیده:   (114 مشاهده)
چکیده
مقدمه
 کاروتنوئید‌ها به دلیل تبدیل شدن به ویتامین A در بدن، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های تخریبی، خاصیت آنتی اکسیدانی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و کاربردشان بعنوان رنگ‌های خوراکی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. در این تحقیق تولید بیوتکنولوژی کاروتنوئید‌ها توسط مخمر رودوتورولا گلوتینیس و سپس سمیت کبدی آن در تجویزهای داخل صفاقی و گاواژ در موش سوری نر بررسی شد.
روش کار
 در این مطالعه‌ی نیمه تجربی، کاروتنوئید، با استفاده از روش دیویس از مخمر رودوتورولا گلوتینیس استخراج شد. سپس 24 موش سوری نر نژاد آلبینو به طور تصادفی در 3 گروه 8 تایی تقسیم شدند. دو گروه تیمار mg/kg 32 و mg/kg 16 کاروتنوئید را به صورت صفاقی دریافت کردند. گروه شاهد 5/0 میلی لیتر آب مقطر به صورت درون صفاقی دریافت نمود سپس خون گیری از طریق بریدن سر انجام و سلامت کبد در موش‌ها از طریق سنجش میزان فاکتورهای GGT، ALP، SGOT و SGPT بررسی شد. نتایج به دست آمده با استفاده از نرم افزار SPSS 21 تحلیل و تمامی دادهها با روش ANOVA مقایسه شد.
نتایج
در این مطالعه، میزان کاروتنوئید جدا شده از مخمر رودوتورولا گلوتنیس برابر با 1/0 میلی گرم در لیتر و نتایج صنایع غذایی مربوط به آن با درصد خلوص: 21/12 میلی­گرم در صد، رطوبت 18 میلی-گرم در صد، خاکستر کل: 6/9 میلی­گرم در صد، مواد فرار: 8/9 میلی­گرم در صد، عدد اسیدی 3/7 میلی­گرم در صد و 5/5 pH: بیان شد. همچنین، کاروتنوئید رودوتورولا گلوتینیس موجب تغییرات معنادار غلظت سرمی ALP، SGOT و SGPT در گروه تیمار mg/kg 32 و  mg/kg 16 نسبت به گروه شاهد نشده است. فقط فعالیت آنزیم GGT در گروه تزریق شده mg/kg 32 به طور معنی‌داری از گروه تزریق  mg/kg16 کمتر بود.
بحث:
 با توجه به نتایج این تحقیق، میانگین فعالیت آنزیم­های کبدی در دو گروه تیمار نسبت به گروه شاهد، تغییرات معناداری نداشت ولی میزان فعالیت آنزیم GGT در گروه تزریق شده mg/kg 32 به طور معنی‌داری از گروه دیگرکمتر بود. از طرفی گاماگلوتامیل  ترانسفراز به عنوان یکی از مارکرهای استرس اکسیداتیو می باشد. با توجه به معکوس بودن میزان فعالیت آنزیم GGT و خاصیت آنتی اکسیدانی، احتمالا علت کاهش فعالیت این آنزیم در گروه تزریق شده با دوزmg/kg 32 کاروتنوئید، تاثیرات آنتی اکسیدانی بیشترکارتنوئید  به صورت وابسته به دوز می باشد. با توجه به ایمن بودن این کاروتنوئید برای کبد، لذا امکان استفاده از آن به عنوان مکمل در صنایع غذایی، پیشنهاد می گردد.
واژه‌های کلیدی: مخمر رودوتورولا گلوتینیس، کاروتنوئید، سمیت کبدی، موش سوری
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1399/9/20 | پذیرش: 1400/2/4 | انتشار: 1400/2/18
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi M, Naghsh N, Madan M. Production of carotenoid biotechnology by the yeast Rhodoturola glutinis and evaluation of its hepatic function in male mice. Armaghane danesh. 2021; 26 (2)
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2995-fa.html

موسوی سیده محبوبه، نقش نوشین، مدنی محبوبه. تولید بیوتکنولوژی کاروتنوئید‌ توسط مخمر رودوتورولا گلوتینیس و بررسی عملکرد کبدی آن در موش‌های سوری نر. ارمغان دانش. 1400; 26 (2)

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2995-fa.htmlدوره 26، شماره 2 - ( 2-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4311