:: دوره 20، شماره 9 - ( 9-1394 ) ::
جلد 20 شماره 9 صفحات 825-835 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر فاصله مکانی و مدت زمان مواجهه با پرتوهای میکروویو تابشی از دستگاههای مودم بی سیم بر کیفیت اسپرم و بیضه موش صحرایی
شیرین صفری1، سید محمد جواد مرتضوی2، مهرزاد جعفری برمک1، محسن نیک سرشت1، سمیه ترابی1، رضا محمودی3
1- مرکز تحقیقات سلولی ومولکولی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران،
2- مرکز پژوهش‌های علوم پرتویی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
3- مرکز تحقیقات سلولی ومولکولی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران ، rmahmoudi40@yahoo.com
چکیده:   (3795 مشاهده)

زمینه و هدف: امروزه با استفاده از تکنولوژی ارتباطی مودم بی سیم(Wi-Fi)، می‌توان تبادل اطلاعات کرده و یا به اینترنت وصل شد، که این کار با استفاده از پرتوهای ریزموج (میکروویو) 4/2 گیگا هرتز  انجام می‌شود. با توجه به گسترش روزافزون استفاده از این تکنولوژی و خطرات احتمالی بر بافت‌های موجود زنده، نگرانی در مورد زیان‌های احتمالی آن نیز رو به افزایش است. هدف اصلی این مطالعه بررسی اثرات زیستی زمان مواجهه با پرتوهای ریزموج تابشی از مودم Wi-Fi و فاصله نسبت به آن برکیفیت اسپرم بود.

روش بررسی: این تحقیق تجربی بر روی 84 سر موش صحرایی نر انجام شد. این موش‌ها به صورت تصادفی بر اساس مدت زمان مواجهه با پرتوهای ریزموج و فاصله نسبت به مودم به هفت گروه 12 تایی تقسیم شدند. گروه دو، 53 روز بعد از تابش آنالیز شد و سایر گروه‌ها 30 دقیقه تا 1 ساعت پس از تابش آنالیز شدند. گروه 7 ، بدون دانلود تابش دریافت کردند. تغییرات مورفولوژیک اسپرم، همچنین قطعه قطعه شدنDNA ، وزن بیضه و تعداد سلول‌های اسپرماتوگونی اندازه‌گیری شد. برای تجزیه و تحلیل نتایج از آزمون‌های نان پارامتریک من ویتنی و کروس کال والیس استفاده شد.

یافته ها: میانگین اسپرم‌های با مورفولوژی طبیعی، وزن بیضه و تعداد سلول‌های اسپرماتوگونی پس از مواجهه با پرتوهای ریز موج کاهش نشان داد(05/0p<).

نتیجه‌گیری: پرتوهای ریزموج تابشی از مودم‌های Wi-Fi ، باعث تغییرات مورفولوژیک اسپرم و کاهش وزن و سلول‌های اسپرماتوگونی بیضه می‌شود. با افزایش زمان تابش و کاهش فاصله نسبت به مودم، وزن بیضه و تعداد سلول‌های اسپرماتوگونی کاهش قابل ملاحظه‌ای می‌یابد.

واژه‌های کلیدی: پرتوغیریونیزان، ریزموج، مودم Wi-Fi، مورفولوژی اسپرم، بیضه
متن کامل [PDF 657 kb]   (930 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آناتومی
دریافت: 1394/9/26 | پذیرش: 1394/9/26 | انتشار: 1394/9/26


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 9 - ( 9-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها