:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1398 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 97-109 برگشت به فهرست نسخه ها
فراتحلیل اثربخشی زوج‌درمانی هیجان مدار بر کاهش مشکلات زناشویی
آزاده فروزانفر 1، معصومه صیادی2
1- گروه مشاوره، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، azadehforouzanfar@yahoo.com
2- گروه مشاوره، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (2003 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: مشکلات زناشویی و ناسازگاری میان زوجین لزوم مداخلات پیشگیرانه قبل از بحرانی شدن را، ضروری می­سازد. در حوزه مشاوره و روان­شناسی خانواده، رویکردهای گوناگون زوج­درمانی، با هدف کاهش تعارض­ها و آشفتگی­های ارتباطی میان زوجین به وجود آمده است. هدف از پژوهش حاضر فراتحلیل مطالعه اثربخشی زوج­درمانی هیجان­مدار بر کاهش مشکلات زناشویی بود.
 
روش ­بررسی: پژوهش حاضر از نوع توصیفی است که به صورت فراتحلیل صورت گرفت، از این ‌رو با استفاده از پایگاه­های اطلاعاتی داخلی و خارجی نسبت به یافتن و جمع­آوری تمام گزارش­های پژوهشی که در فاصله سال­های 1385 تا 1395 به ارزیابی زوج­درمانی هیجان­مدار پرداخته بودند، اقدام شد. از بین 33 پژوهش گردآوری شده، 10 پژوهش که از لحاظ روش‌شناختی مورد قبول بوده­اند و دارای اطلاعات آماری مناسب جهت استفاده در فراتحلیل بودند، انتخاب شدند. برای گردآوری اطلاعات از چک لیست فراتحلیل استفاده شد. داده­های حاصل از این 10 مطالعه با روش ترکیب اندازه اثر به روش»‌اشمیت و هانتز« مورد فراتحلیل و طبق جدول کوهن مورد تفسیر قرار گرفتند. تحلیل­های آماری با استفاده از ویرایش دوم نرم­افزار جامع فراتحلیل انجام شد.
 
یافته‌ها: نتایج تحقیق حاضر با بهره­گیری از روش ترکیب اندازه اثر به روش» اشمیت و هانتز« مشخص کرد که زوج­درمانی هیجان‌مدار بر کاهش مشکلات زناشویی زوجین می­تواند تأثیرگذار باشد. یافته­ها نشان دادند میانگین اندازه اثر کلی پژوهش‌های انجام‌شده در زمینه اثربخشی زوج­درمانی هیجان­مدار بر مشکلات زناشویی برای مدل اثرات ثابت برابر 31/1 و برای اثرات تصادفی برابر 39/1 است که هر دو در سطح(0001/0(p< معنی‌دار هستند. میزان اندازه اثر زوج­درمانی هیجان­مدار بر کاهش مشکلات زناشویی زوجین مطابق جدول تفسیر اندازه اثر کوهن در سطح بالا ارزیابی می‌شود.
 
نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج این فراتحلیل، مداخلات زوج­درمانی هیجان­مدار برای کاهش مشکلات زناشویی زوجین تأثیر بالایی داشته است. این امر اهمیت استفاده از این رویکرد را در برنامه‌ریزی درمانی و مداخلات بالینی در مورد مشکلات زناشویی نشان می­دهد.
 
 
واژه‌های کلیدی: فراتحلیل، زوج­درمانی، درمان هیجان­مدار، مشکلات زناشویی
متن کامل [PDF 404 kb]   (441 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/12/15 | پذیرش: 1397/12/15 | انتشار: 1397/12/15


XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 1 - ( 1-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها