:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1398 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 43-59 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر پیش آماده‌سازی تمرین‌های استقامتی بر تعادل رت‌های مبتلا به پارکینسون دارای استرس پریناتال
صدیقه عزیزی1 ، احمدرضا موحدی 2، الهه عرب عامری3، عبدالله قاسمی1
1- گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران،
2- گروه رفتار حرکتی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران ، armovahedi@yahoo.com
3- گروه رفتار حرکتی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1155 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری پارکینسون یک بیماری اختلالی در سیستم عصبی به علت تخریب نورون‌های دوپامینرژیک است. سیستم دوپامینرژیک به اختلالات عصبی ناشی از قرار گرفتن در معرض عوامل استرس‌ زای اولیه حساس می‌باشد. تجارب مثبت حرکتی یکی از قدرت‌مندترین درمان‌ها برای افزایش نوروپلاسیتیستی و عملکرد حرکتی در هر زمان از زندگی است. هدف از این پژوهش بررسی اثر پیش آماده‌سازی تمرین‌های استقامتی بر تعادل رت‌های مبتلا به پارکینسون دارای استرس پریناتال بود.
 
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، 48 نوزاد رت نر30 روزه که نیمی‌ از آنها تحت استرس پریناتال قرار گرفته بودند به طور تصادفی در 8 گروه؛ بدون استرس(کنترل، شم، پارکینسون، تمرین‌های استقامتی+ پارکینسون) و با استرس(کنترل، شم، پارکینسون، تمرین‌های استقامتی+ پارکینسون) تقسیم شدند. پس از 8 هفته تمرین‌های استقامتی، جهت ایجاد مدل پارکینسونی، موش‌ها جراحی استریوتاکس گردیدند. بعد از سه هفته از آزمون آپومورفین جهت تشخیص پارکینسون و از آزمون تعادل balance beam جهت ارزیابی تعادل استفاده شد. داده‌ها با آزمون آنالیز واریانس یک‌طرفه و آزمون تعقیبی توکی تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته‌ها: نتایج نشان داد تمرین‌های استقامتی باعث تعادل بهتر در هر دو گروه با و بدون استرس پریناتال شد(05/0p<). هم‌چنین استرس پریناتال باعث کاهش تعادل شد، اما این کاهش معنی‌دار نبود(059/0=p) و نیز استرس پریناتال باعث کاهش اثرات سودمند ورزش بر آزمون تعادل شد(05/0p<).
 
 نتیجه‌‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش به نظر می‌رسد استرس پریناتال باعث کاهش تعادل رت‌های پارکینسونی می‌گردد و تمرین‌های استقامتی اثرات منفی استرس پریناتال را کاهش داده که به دنبال آن کاهش اثرات منفی پارکینسون بر تعادل مشاهده می‌شود.
 
 
واژه‌های کلیدی: پیش‌آماده سازی، پارکینسون، استرس، تعادل، تمرین‌های استقامتی
متن کامل [PDF 479 kb]   (134 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۵


XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 1 - ( 1-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها