[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 ) ::
جلد 22 شماره 5 صفحات 636-623 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر هشت هفته تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز بر سطح سرمی‌آدیپسین و مقاومت به انسولین زنان چاق
لاله نادری1، غلامرضا شریفی2
1- دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی‌واحد اصفهان(خوراسگان)، اصفهان، ایران
2- دانشکده علوم ورزشی، دانشگاه آزاد اسلامی‌واحد اصفهان(خوراسگان)، اصفهان، ایران ، gre_sharifi@yahoo.com
چکیده:   (5544 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: امروزه استراتژی‌های مختلفی مانند جهت مدیریت چاقی به کار گرفته می شود. استفاده از ترکیبات چربی سوز طبیعی به همراه فعالیت ورزشی می تواند اثرات مفیدی روی بافت چربی اعمال کند، لذا هدف از پژوهش حاضر بررسی و مقایسه تأثیر هشت هفته تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز بر سطح سرمی‌آدیپسین، مقاومت به انسولین و شاخص توده بدن در زنان چاق بود.
 
روش بررسی: در این مطالعه نیمه تجربی 48 زن چاق با میانگین سن 8/8±12/31، وزن 41/9±84 و شاخص توده بدن 49/2±51/32 به صورت هدفمند انتخاب و به طور تصادفی به چهار گروه تمرین ترکیبی(12=n)، مصرف مکمل قهوه سبز(12=n)، تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز(12=n) و گروه کنترل(12=n) تقسیم شدند. برنامه تمرینی شامل 8 هفته تمرین هوازی و مقاومتی، 3 جلسه در هفته و هر جلسه به مدت هفتاد دقیقه انجام گرفت. مکمل قهوه سبز به مدت 8 هفته، روزانه یک عدد کپسول 400 میلی‌گرمی‌ مصرف نمودند. 24 ساعت قبل از اولین جلسه تمرین و 48 ساعت پس از آخرین جلسه تمرین، نمونه خونی در حالت ناشتا جهت اندازه‌گیری سطح سرمی‌آدیپسین، گلوکز و انسولین گرفته شد. مقاومت به انسولین با توجه به ارزیابی مدل هموستاز مقاومت به انسولین(HOMA-IR) اندازه‌گیری شد. به منظور مقایسه تغییرات درون گروه از تی همبسته و به منظور مقایسه تغییرات بین گروهی از تحلیل واریانس یکطرفه و برای بررسی این که بین کدام گروه‌ها اختلاف معنی‌دار وجود دارد، از آزمون LSD استفاده شد. داده‏ها‏ با استفاده از آزمون کولموگروف ـ اسمیرنوف مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
یافته‌ها: نتایج تحلیل واریانس یک طرفه نشان داد بین داده‌های هر یک از متغیرهای آدیپسین، انسولین، مقاومت به انسولین و شاخص توده بدن در 4گروه ‏تفاوت معنی‌داری وجود داشت(05/0 p<). بین میانگین گلوکز در گروه‏های تمرین، مکمل ، تمرین و مکمل تفاوت معنی‌داری وجود نداشت(05/0p>) در صورتی که بین این سه گروه با گروه کنترل تفاوت معنی‌داری وجود داشت. نتایج آزمون LSD نشان داد که میانگین آدیپسین در هر سه گروه آزمودنی بعد از 8 هفته، کاهش یافت و میانگین انسولین در گروه تمرین کاهش و در سایر گروه ها افزایش داشت، مقاومت به انسولین در گروه تمرین ترکیبی کاهش بیشتری داشته است. میانگین شاخص توده بدنی در گروه تمرین و مکمل کمترین مقدار و در گروه مکمل بیشترین مقدار را داشت.
 
نتیجه‌گیری: فعالیت ورزشی و قهوه سبز با تأثیر بر روی ترشح آدیپوکین‌ها باعث کاهش سطح آدیپسین، کاهش مقاومت به انسولین و کاهش وزن می‌شود. بنابراین زنان چاق می‌توانند به منظور کاهش وزن از این نوع تمرین و مکمل قهوه سبز در کنار هم استفاده کنند.
 
 
واژه‌های کلیدی: تمرین ترکیبی، مکمل قهوه سبز، آدیپسین، مقاومت به انسولین، شاخص توده بدن
متن کامل [PDF 695 kb]   (1796 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: 1395/12/10 | پذیرش: 1396/6/27 | انتشار: 1396/9/13
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Naderi L, Sharifi G. Comparison of the Effect of 8 weeks Concurrent Training and Green Coffee Supplementation on Serum Adipsin and Insulin Resistance in Obese Women. armaghanj 2017; 22 (5) :623-636
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1721-fa.html

نادری لاله، شریفی غلامرضا. مقایسه تأثیر هشت هفته تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز بر سطح سرمی‌آدیپسین و مقاومت به انسولین زنان چاق. ارمغان دانش. 1396; 22 (5) :623-636

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1721-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane Danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4570