[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 ) ::
جلد 22 شماره 5 صفحات 623-636 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تاثیر هشت هفته تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز بر سطح سرمی آدیپسین و مقاومت به انسولین زنان چاق
دکتر غلامرضا شریفی 1، لاله نادری2
1- دانشیار ، gre_sharifi@yahoo.com
2- دانشجو کارشناسی ارشد
چکیده:   (224 مشاهده)

زمینه و هدف: هدف از پژوهش حاضر بررسی و مقایسه تاثیر هشت هفته تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز بر سطح سرمی آدیپسین، مقاومت به انسولین و شاخص توده بدن در زنان چاق می باشد.
روش بررسی: در این مطالعه نیمه تجربی 48 زن چاق با میانگین سن 8/8±12/31، وزن 41/9±84 و شاخص توده بدن 49/2±51/32 به صورت هدفمند انتخاب و به طور تصادفی به چهار گروه تمرین ترکیبی(12n=)، مصرف مکمل قهوه سبز(12n=)، تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز(12n=) و گروه کنترل(12n=) تقسیم شدند. برنامه تمرینی شامل 8 هفته تمرین هوازی و مقاومتی، 3 جلسه در هفته و هر جلسه به مدت هفتاد دقیقه انجام گرفت. مکمل قهوه سبز به مدت 8 هفته، روزانه یک عدد کپسول 400 میلی گرمی مصرف نمودند. 24 ساعت قبل از اولین جلسه تمرین و 48 ساعت پس از آخرین جلسه تمرین نمونه خونی در حالت ناشتا جهت اندازه گیری سطح سرمی آدیپسین، گلوکز و انسولین گرفته شد. مقاومت به انسولین با توجه به ارزیابی مدل هموستاز مقاومت به انسولین(HOMA-IR) اندازه گیری شد. به منظور مقایسه تغییرات درون گروه از t همبسته و به منظور مقایسه تغییرات بین گروهی از تحلیل واریانس یکطرفه و برای بررسی اینکه بین کدام گروهها اختلاف معنادار وجود دارد، از آزمون LSD استفاده شد. طبیعی بودن توزیع داده‏ها‏ با استفاده از آزمون کولموگروف-اسمیرنوف مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافته ها: نتایج تحلیل واریانس یک طرفه نشان داد بین داده های هر یک از متغیرهای آدیپسین، انسولین، مقاومت به انسولین و شاخص توده بدن در گروه‏های تمرین ترکیبی، مصرف مکمل قهوه سبز، تمرین ترکیبی و مکمل قهوه سبز و گروه کنترل تفاوت معناداری وجود دارد(05/0 P <). بین میانگین گلوکز در گروه‏های تمرین ترکیبی، مصرف مکمل قهوه سبز، تمرین ترکیبی و مکمل قهوه سبز تفاوت معناداری وجود ندارد(05/0P>) در صورتی که بین این سه گروه با گروه کنترل تفاوت معناداری وجود دارد. نتایج آزمون LSD نشان داد که میانگین آدیپسین در هر سه گروه آزمودنی بعد از 8 هفته، کاهش یافت و میانگین انسولین در گروه تمرین کاهش و در سایر گروه ها افزایش داشت. مقاومت به انسولین کاهش یافت اما در گروه تمرین ترکیبی کاهش بیشتری داشته است. میانگین شاخص توده بدنی در گروه تمرین و مکمل کمترین مقدار و در گروه مکمل بیشترین مقدار را دارد.
 
نتیجه گیری: یافته های پژوهش حاضر نشان داد فعالیت ورزشی و قهوه سبز با تاثیر بر روی ترشح آدیپوکین ها باعث کاهش سطح آدیپسین، کاهش مقاومت به انسولین و کاهش وزن می شود. بنابراین زنان چاق می توانند به منظور کاهش وزن از این نوع تمرینات و مکمل قهوه سبز در کنار هم استفاده کنند.
 
 

واژه‌های کلیدی: تمرین ترکیبی، مکمل قهوه سبز، آدیپسین، مقاومت به انسولین، شاخص توده بدن
متن کامل [PDF 695 kb]   (16 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

sharifi G, naderi L. Comparison of the Effect of 8 weeks concurrent training and green coffee Supplementation on serum adipsin and Insulin Resistance in obese women. Armaghane danesh. 2017; 22 (5) :623-636
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1721-fa.html
شریفی غلامرضا، نادری لاله. مقایسه تاثیر هشت هفته تمرین ترکیبی و مصرف مکمل قهوه سبز بر سطح سرمی آدیپسین و مقاومت به انسولین زنان چاق. ارمغان دانش. 1396; 22 (5) :623-636

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1721-fa.html

دوره 22، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.052 seconds with 797 queries by yektaweb 3571