[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 4 و ضمیمه 1 - ( 6-1400 ) ::
جلد 26 شماره 4 و ضمیمه 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تدوین بسته پیشگیری از خودکشی مبتنی بر معنا درمانی و بررسی تاثیر آن بر امید به زندگی، افکار خودآیند منفی و افکار خودکشی دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سال 99
علیرضا ماردپور 1، الهام رحیمی2
1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج ، ali.mared@yahoo.com
2- دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
چکیده:   (130 مشاهده)
زمینه و هدف: ﺧﻮدﮐﺸﯽ یﮑﯽ از ﻣﻌﻀﻼت ﻋﻤﺪه ﺑﻬﺪاﺷﺖ ﻋﻤﻮﻣﯽ اﺳﺖ و ﻧﻘﺶ اﺳﺎﺳﯽ در ﺑﻪ ﺧﻄﺮ اﻓﺘﺎدن ﺳﻼﻣﺖ رواﻧﯽ ﺟﺎﻣﻌﻪ ایﻔﺎ ﻣﯽﮐﻨﺪ. و یکی از مهم ترین بحران های روانشناختی است که متخصصین سلامت ممکن است در محیط کارشان با آن مواجه شوند. یکی از علل خودکشی افسردگی می باشد که درمان های داروئی و روانی را طلب می کند. یکی از رویکردهای مهم در این خصوص، رویکرد معنادرمانی است. هدف این پژوهش تدوین بسته مداخله ای پیشگیری از خودکشی مبتنی بر معنا درمانی و تاثیر آن بر امید به زندگی، افکار خودآیند منفی و افکار خودکشی دانشجویان دختر بود.
روش پژوهش:  پژوهش به روش ترکیبی(کیفی- کمی) انجام گرفت. پس از بررسی مابع علمی نوشتاری، مصاحبه نیمه ساختار یافته با 10 نفر از متخصصان روانشناسی تدوین بسته آموزشی صورت گرفت. روایی محتوایی بسته تدوین شده بر اساس شاخص لاواشه  94/0 می باشد. در مرحله دوم پژوهش، بسته مداخله ای مبتنی بر معنا درمانی در 10 جلسه تدوین شد. در این بخش از بین دانشجویان 18 تا 25 سال دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ، 40نفر با استفاده از روش در دسترس انتخاب و در دو گروه به طور تصادفی(گروه آزمایش و کنترل) قرار گرفتند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه مقیاس امید اشنایدر، مقیاس افکار خودآیند منفی ATQ[1] و مقیاس افکار خودکشی بک بود. بر اساس مؤلفه های استخراج شده از متون علمی و مصاحبه با متخصصان روانشناسی بسته  تدوین شده شامل مؤلفه های سوق دهنده های خودکشی( پوچی و بی هدفی- حس قربانی بودن  آسیب به خود)، پیش گیرنده های خودکشی(معنای زندگی- رنج- آزادی- مسئولیت) و تعالی بخش های زندگی( عشق- کار – معنویت و اندیشه زدایی) می باشد که در طی 10 جلسه یک ساعته آموزش داده شد. تحلیل داده ها به کمک نرم افزار spss انجام گرفت.
یافته ها: یافته ها حاکی از آن است بسته تدوین شده مبتنی بر معنا درمانی در افزایش امید به زندگی و کاهش افکار خودآیند منفی اثر بخش است و در کاهش افکار خودکشی معنادار نبوده است.
نتیجه گیری: با توجه به اثر بخشی بسته تدوین شده بر اساس معنا درمانی بر کاهش افکار منفی و افزایش سطح امید، فلذا آموزش این بسته برای دانش افزایی و توانمند سازی دانشجویان در مقابل افسردگی و مؤلفه های آن توصیه می شود.


[1]- Automatic Thought Questionnaire
واژه‌های کلیدی: معنا درمانی- - افکار خودکشی- افکار خودآیند منفی- امید به زندگی
     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1400/1/7 | پذیرش: 1400/3/3 | انتشار: 1400/6/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Maredpour A, Rahimi E. Develop a Logotherapy suicide prevention package And its effect on life expectancy, Negative Automaic thoughts and suicidal ideation of female students of Yasouj University of Medical Sciences in 2020. Armaghane danesh. 2021; 26 (4)
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-3051-fa.html

ماردپور علیرضا، رحیمی الهام. تدوین بسته پیشگیری از خودکشی مبتنی بر معنا درمانی و بررسی تاثیر آن بر امید به زندگی، افکار خودآیند منفی و افکار خودکشی دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سال 99. ارمغان دانش. 1400; 26 (4)

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-3051-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 4 و ضمیمه 1 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4341