[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 4 و ضمیمه 1 - ( 6-1400 ) ::
جلد 26 شماره 4 و ضمیمه 1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فراوانی نسبی سندرم پیش از قاعدگی و برخی از عوامل مرتبط در دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سال 1396
عبدالله پورصمد1 ، فریبا تدریسی نیک، محمد ملکزاده 2
1- دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
2- دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ، mzh541@yahoo.com
چکیده:   (93 مشاهده)
زمینه و هدف: سندرم پیش از قاعدگی (PMS) علاوه بر کاهش کیفیت زندگی، عملکرد اجتماعی و اقتصادی افراد و زندگی روزانه ایشان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این تحقیق با هدف تعیین فراوانی نسبی سندرم پیش از قاعدگی و برخی از عوامل مرتبط در دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سال 1396 انجام گردید.
 روش بررسی: در این تحقیق توصیفی - تحلیلی که در سال 1396 انجام گرفت تعداد 193 نفر از دانشجویان خانم دانشگاه علوم پزشکی یاسوج که واجد ملاکهای ورود به مطالعه بودند، از طریق نمونه گیری در دسترس از بین تمام رشته ها انتخاب  و مورد بررسی قرار گرفتند. در این تحقیق علاوه بر فرم دموگرافیک ، پرسشنامه های غربالگری علایم قبل از قاعدگی(PSST ) و فرم کوتاه پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی(WHOQOL )  مورد استفاده قرار گرفت. پس از گرفتن کد اخلاق ، مجوزهای لازم و فرم رضایت اگاهانه پرسشنامه های تحقیق توسط شرکت کنندگان تکمیل گردید. اطلاعات جمع آوری شده توسط نرم افزار SPSS  نسخه 21 و از طریق آمارهای توصیفی میانگین، انحراف معیار و رسم جداول همچنین آزمونهای تحلیلی کا اسکوئر، تی دو گروه مستقل و انالیز واریانس موردتجزیه و تحلیل قرار گرفت.
 یافته ها: در این مطالعه تعداد 73 نفر (37.8 درصد) دچار PMS و 24 نفر (12.4 درصد) دارای اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی (PMDD) بودند. نتایج نشان داد که افراد دارای فعالیت فیزیکی بطور معنا داری کمتر از افراد بدون فعالیت فیزیکی به PMS و یا PMDD مبتلا می شوند(p<0.05).  در میانگین توده بدنی شرکت کنندگان در سه گروه از افراد مبتلا به PMS ، PMDD و سالم  اختلاف معناداری مشاهده نشد(p>0.05). نتایج نشان داد که میانگین  ابعاد جسمی و روانشناختی کیفیت زندگی در افراد سالم بطور معناداری از دوگروه مبتلا به PMS و PMMD بالاتر بود(p<0.05).
 نتیجه گیری:
با توجه به فراوانی نسبی بالای PMS در دانشجویان دانشگاه، توجه مسوولین دانشگاه به این مساله و حفظ بهداشت روانی دانشجویان از اهمیت ویزه ای برخوردار است. با توجه به ارتباط این بیماری با فعالیت بدنی و ورزش، تشویق دانشجویان به انجام فعالیتهای ورزشی و ورزش منظم می تواند شدت علائم و عوارض PMS را کاهش دهد.
واژه‌های کلیدی: سندرم پیش از قاعدگی، اختلال دیسفوریک قبل از قاعدگی، کیفیت زندگی، دانشجویان پزشکی
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/12/6 | پذیرش: 1400/4/14 | انتشار: 1400/6/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

poursamad A, Malekzadeh O. prevalence of premenstrual syndrome and some related factors among female students of Yasuj University of Medical Sciences in 2018. Armaghane danesh. 2021; 26 (4)
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2731-fa.html

پورصمد عبدالله، تدریسی نیک فریبا، ملکزاده محمد. بررسی فراوانی نسبی سندرم پیش از قاعدگی و برخی از عوامل مرتبط در دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در سال 1396. ارمغان دانش. 1400; 26 (4)

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2731-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 4 و ضمیمه 1 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4341