[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 25، شماره 2 و ضمیمه1 - ( 3-1399 ) ::
جلد 25 شماره 2 و ضمیمه1 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه هیجان طلبی و رفتارهای پر خطر در کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی
خانم وحیده زاده باقری ، دکتر علی جانی پور ، شیرعلی خرامین، دکتر کرم جانی پور 1
1- ، karamjanipour1349@gmail.com
چکیده:   (1343 مشاهده)
زمینه و هدف: زندگی ما انسانها از تولد تا مرگ همراه و همگام با هیجانات مثبت و منفی است  برای هر انسانی در طول زندگی روزمره اتفاقاتی رخ می دهد، اخباری را می شنود، افکاری را از سر می گذراند و اعمالی انجام می دهد که همگی می توانند در او احساسات یا هیجاناتی را بوجود بیاورد که اشکال منفی این هیجانات برای کودکان و نوجوانان در قالب بزهکاری معنی و مفهوم می یابد.این مطالعه تحت عنوان مقایسه هیجان طلبی و رفتارهای پر خطر در کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی شهر یاسوج انجام شده است.
روش بررسی: این مطالعه یک پژوهش توصیفی ـ تحلیلی و مقایسه ای است، که بر روی نمونه160 نفر از کودکان و نوجوانان مراکز نگهداری سازمان بهزیستی، کانون اصلاح تربیت و مدارس شهر یاسوج در دو گروه 80 نفره (مورد، شاهد)، به روش نمونه گیری در دسترس مبتنی بر هدف انتخاب و با پرسشنامه های دموگرافیک و هیجان طلبی کودکان و نوجوانان "روسو" مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS  نسخه 23 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها:در این مطالعه مشخص شد بیشترین بزه کودکان و نوجوانان به ترتیب سرقت با 41.2 درصد، نزاع و درگیری با 32.6 درصد و سایر بزه ها 26.2 درصد بودند . همچنین در این مطالعه، اختلاف معنی داری بین هیجان طلبی کودکان و نوجوانان بزهکار با کودکان عادی مشاهده گردید (P<0.05)،و بین مولفه های هیجان طلبی یعنی هیجان زدگی، ماجراجویی و بازداری زدایی اجتماعی، کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی رابطه معنا داری(P<0.05)،وجود داشت.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه در این مطالعه مشخص شد که هیجان طلبی کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی و مولفه های مرتبط (ماجراجویی و بازداری زدایی اجتماعی)، رابطه مثبت و معناداری دارد، فلذاآموزش مهارتهای زندگی برای کودکان، نوجوانان و ایجاد بسترهای مناسب، جهت تخلیه هیجانی آنان توسط مربیان و متولیان جامعه توصیه میشود.
 
واژه‌های کلیدی: هیجان طلبی، ماجراجویی، رفتارهای پر خطر، کودکان و نوجوانان
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/10/4 | پذیرش: 1399/2/28 | انتشار: 1399/3/7
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

zadeh bagheri V, janipour A, janipour K. Comparison of sensation seeking and high risk behaviors in normal and delinquent children and adolescents. Armaghane danesh. 2020; 25 (2)
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2684-fa.html

زاده باقری وحیده، جانی پور علی، خرامین شیرعلی، جانی پور کرم. مقایسه هیجان طلبی و رفتارهای پر خطر در کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی. ارمغان دانش. 1399; 25 (2)

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2684-fa.htmlدوره 25، شماره 2 و ضمیمه1 - ( 3-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.09 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4144