[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 25، شماره 2 و ضمیمه1 - ( 3-1399 ) ::
جلد 25 شماره 2 و ضمیمه1 صفحات 392-406 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه دشواری در تنظیم هیجان با کیفیت زندگی همسران جانبازان: نقش واسطه‌ای عواطف مثبت و منفی
علی تقوایی نیا
گروه روانشناسی، دانشگاه یاسوج، یاسوج، ایران ، ali.taghvaei@yu.ac.ir
چکیده:   (1885 مشاهده)
زمینه و هدف: پیامدهای گسترده­ جنگ بر سلامت روان، بهزیستی و کیفیت زندگی جانبازان و خانواده­های آنها تا مدت‌ها پس از اتمام جنگ ادامه دارد. هدف از انجام این پژوهش، تعیین و بررسی نقش واسطه­ای عواطف مثبت و منفی در رابطه بین دشواری در تنظیم هیجان و کیفیت زندگی در همسران جانبازان بود.
 
روش­ بررسی: این مطالعه یک پژوهش توصیفی‌ـ تحلیلی، از نوع طرح‌های همبستگی است که در انجام آن از روش مدل­یابی معادلات ساختاری یا مدل­یابی علّی، استفاده شده است. جامعه آماری شامل کلیه همسران جانبازان شهرستان نورآباد ممسنی بودند که از میان آنها 215 نفر به شیوه نمونه‌گیری در دسترس، با در نظر گرفتن شرایط ورود و خروج پژوهش انتخاب شدند. ابزار مورد استفاده شامل برنامه عاطفه مثبت و منفی، مقیاس کیفیت زندگی و مقیاس دشواری در تنظیم هیجان بود. تجزیه و تحلیل داده­ها با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون ومدل­سازی معادلات ساختاری انجام گرفت. روابط غیر مستقیم نیز از طریق روش             بوت‌ـ استراپ تحلیل گردید.
  
یافته­ها: نتایج به دست آمده نشان داد که  تمامی ضرایب مسیرهای بین متغیرها و کیفیت زندگی معنی­دار بودند. در این مدل، روابط دشواری در تنظیم هیجانی با کیفیت زندگی منفی و معنی­داری بود. هم‌چنین رابطه معنی­داری بین دشواری در تنظیم هیجان و عواطف مثبت و منفی با کیفیت زندگی به دست آمد(001/0p<). شاخص­های برازندگی نشان دادند که مدل با داده­ها برازش قابل قبولی دارد.نتایج ضرایب مسیرهای غیرمستقیم، با استفاده از روش بوت استراپ نشان داد که دشواری در تنظیم هیجان به صورت غیرمستقیم و به واسطه عواطف مثبت و منفی با کیفیت زندگی همسران جانبازان معنی­دار می­باشد.
 
 نتیجه­گیری: مدل پژوهش حکایت از برازش مناسب و قابل قبول با داده­های به دست­ آمده داشت و روابط ساختاری مفروض تأیید شدند. براساس نتایج حاصل، دشواری در تنظیم هیجان به واسطه عواطف مثبت و منفی با کیفیت زندگی در همسران جانباز قابل پیش­بینی است.
 
 
واژه‌های کلیدی: دشواری در تنظیم هیجان، عواطف مثبت و منفی، کیفیت زندگی، همسران جانبازان
متن کامل [PDF 2341 kb]   (29 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/7/17 | پذیرش: 1398/9/23 | انتشار: 1399/3/7
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taghvaeinia A. The Relationship between Emotion Regulation Difficulties with the Quality of Life Veterans' Spouses: the Mediating Role of Positive and Negative Emotions. Armaghane danesh. 2020; 25 (2) :392-406
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2629-fa.html

تقوایی نیا علی. رابطه دشواری در تنظیم هیجان با کیفیت زندگی همسران جانبازان: نقش واسطه‌ای عواطف مثبت و منفی. ارمغان دانش. 1399; 25 (2) :392-406

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2629-fa.htmlدوره 25، شماره 2 و ضمیمه1 - ( 3-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212