[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 23، شماره 6 - ( 10-1397 ) ::
جلد 23 شماره 6 صفحات 694-708 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر تمرین تناوبی شدید و کروسین بر استرس اکسیداتیو بافت قلب رت های نر در معرض القاء دوکسوروبیسین
رحمت اله خانمحمدی1 ، محمد علی آذربایجانی 2، لعیاسادات خرسندی3 ، مقصود پیری1
1- دانشگاه آزاد
2- دانشگاه آزاد ، ali.azarbayjani@gmail.com
3- دانشگاه علوم پزشکی
چکیده:   (278 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری های قلبی عروقی از دلایل عمده مرگ و میر در دنیا می باشد. استرس اکسیداتیو نقش عمده ای در بروز و توسعه بیماری های قلبی عروقی دارد. فعالیت بدنی وضعیت آنتی اکسیدانی بافت قلب را بهبود می بخشد. هدف از پژوهش حاضر، بررسی سطوح شاخص های اکسیدانی و آنتی اکسیدانی بافت قلب رتهای نر قرارگرفته در معرض دوکسوروبیسین، پس از هشت هفته تمرین تناوبی شدید و مصرف کروسین بود.
 
روش بررسی: در یک کارآزمایی تجربی،50 سر موش نرنژاد ویستار(میانگین سنی8 هفته و میانگین وزنی220-200گرم) به صورت تصادفی در 5گروه کنترل سالم(سالین)،دوکسوروبیسین(کنترل بیمار)، دوکسوروبیسین-کروسین، دوکسوروبیسن-تمرین، و دوکسوروبیسین-تمرین-کروسین، قرار گرفتند. گروههای تمرینی، دوره را با انجام2تناوب شدید در هفته اول آغاز و با انجام 8 تناوب شدید در هفته های آخر، به پایان رساندند. پس از 8 هفته سطوح مالون دی آلدئید(MDA)، و فعالیت آنزیم های سوپراکسید دیسموتاز(SOD) و کاتالاز(CAT) در بافت قلبی اندازه گیری شد. از آزمون های تی مستقل، تحلیل واریانس دو طرفه برای تحلیل داده ها استفاده شد(05/0p<).
 
یافتهها: نتایج نشان داد تزریق داروی دوکسوروبیسین با افزایش معنی دار سطح مالون دی آلدئید و کاهش معنی دار فعالیت سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز در گروه های تجربی همراه بود. 8 هفته تمرین تناوبی شدید، کروسین و ترکیبی ازاین دو، به طورمعنی داری این تغییرات را معکوس کرد. مشخص شد بین تاثیر هر کدام از دو متغییر به تنهایی تفاوت معنی داری وجود نداشت، اما ترکیب تمرین و کروسین در مقایسه با هر کدام از آن ها به تنهایی، به طور معنی داری شاخص مالون دی آلدئید را کاهش و فعالیت سوپر اکسید دیسموتاز و کاتالاز را افزایش داد. و این دو اثر همدیگر را تقویت کردند.
 
نتیجه گیری: به نظر می رسد تمرینات منظم تناوبی شدید، مکمل کروسین و یا ترکیبی از این دو می توانند با کاهش سطوح شاخص اکسیداتیو، مالون دی آلدئید، و افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز بافت قلب، اثرات محافظتی در برابر آسیب اکسیداتیو بافت قلبی ناشی از دوکسوروبیسین داشته باشد. همچنین به نظر می رسد به کار بردن ترکیبی این دو مداخله راهبرد پیشگرانه و درمانی بهتری نسبت به کاربرد تکی آن هاست.
واژه‌های کلیدی: تمرین تناوبی شدید، کروسین، دوکسوروبیسین، استرس اکسیداتیو
متن کامل [PDF 368 kb]   (9 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۸
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khanmohammadi R, Azerbaijani M A, Khorsandi L S, Peeri M. Effect of High intensity interval training and Crocin on Oxidative Stress in Heart tissue of Male Rats Exposed to Doxorubicin Induction. Armaghane danesh. 2019; 23 (6) :694-708
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2182-fa.html

خانمحمدی رحمت اله، آذربایجانی محمد علی، خرسندی لعیاسادات، پیری مقصود. تاثیر تمرین تناوبی شدید و کروسین بر استرس اکسیداتیو بافت قلب رت های نر در معرض القاء دوکسوروبیسین. ارمغان دانش. 1397; 23 (6) :694-708

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2182-fa.htmlدوره 23، شماره 6 - ( 10-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3855