:: دوره 27، شماره 5 - ( 5-1401 ) ::
جلد 27 شماره 5 صفحات 636-625 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بین عوامل خطر و علایم بالینی آلودگی به ژیاردیا و ژنوتایپ‌های آن در افراد مراجعه کننده به آزمایشگاه مرجع سلامت زاهدان
سمانه عبدالهی خبیصی
گروه انگل و قارچ‌ شناسی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران ، samanekhabisi@gmail.com
چکیده:   (826 مشاهده)
زمینه و هدف: ژیاردیا لامبلیا از شایع‌ترین و مهم‌ترین انگل‌های روده‌ای است که در طیف وسیعی از حیوانات و انسان ایجاد بیماری می‌کند. این انگل دارای 8 اسمبلیج و ژنوتایپ‌های مختلف می‌باشد که شایع‌ترین ژنوتایپ‌های انسانی آن AII و BIII می‌باشند.  فاکتورهای خطر ژیاردیازیس و ارتباط آنها با ژنوتایپ‌های این انگل به خوبی مشخص نشده است. بنابراین این مطالعه با هدف تعیین و بررسی ارتباط بین عوامل خطر، علایم بالینی و آلودگی به ژیاردیا و ژنوتایپ‌های آن در افراد مراجعه کننده به آزمایشگاه مرجع سلامت زاهدان انجام گردید.

روش بررسی: در این مطالعه گذشته‌نگر که در سال 1399ـ1398 انجام شد، از پرسشنامه اطلاعاتی 245 فرد مراجعه کننده به مرکز مرجع سلامت زاهدان استفاده گردید، این افراد جهت بررسی آلودگی به ژیاردیا و تعیین ژنوتایپ‌های آن مورد مطالعه قرار گرفته بودند. در بررسی پرسشنامه‌ها از بین 245 نمونه 80 نمونه دارای آلودگی به کیست ژیاردیا بوده و با روش مولکولی رستریکشن فرگمنت لنگس پلی‌مرفیسم(RFLP) تعیین ژنوتایپ شده بودند. در مطالعه حاضر ارتباط بین عوامل خطر و علایم بالینی آلودگی به ژیاردیا و ژنوتایپ‌های آن در افراد مراجعه کننده با آزمون‌های کای اسکوئر، مدل رگرسیون لجستیک تک و چند متغییره آنالیز و تحلیل شدند.
 
یافته‌ها: بین عوامل خطر از جمله سن زیر ده سال، زندگی در حاشیه شهر، عدم رعایت موازین بهداشتی و علایم بالینی و ژنوتایپ‌های ژیاردیا ارتباط معنی‌داری مشاهده شد(05/0p<). در بررسی عوامل خطر با مدل رگرسیون لجستیک چند متغییره دو عامل خطر گروه سنی زیر ده سال (85/17ـ 84/3 : 95 درصد CI و 28/8 : (OR و زندگی در حاشیه شهر (03/16- 41/4: 95 درصد CI و 65/9: OR) شانس و خطر بالایی برای ابتلا به ژیاردیازیس نشان دادند.

نتیجه‌گیری: گروه سنی کمتر از ده سال و زندگی در حاشیه شهر زاهدان مهم‌ترین فاکتورهای خطر برای ابتلا به ژیاردیازیس می‌باشند. هم‌چنین ارتباط قوی بین عوامل خطر از جمله سن زیر ده سال، زندگی دز حاشیه شهر زاهدان و علایم بالینی و ژنوتایپ AII مشاهد گردید که اقدامات مؤثر جهت کنترل و پیشگیری این بیماری در خصوص کودکان و ساکنین حاشیه شهر را ضروری‌تر می‌سازد. 

 
واژه‌های کلیدی:  ژیاردیا، عوامل خطر، ژنوتایپ، ایران
متن کامل [PDF 887 kb]   (286 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: انگل شناسی
دریافت: 1401/5/4 | پذیرش: 1401/6/29 | انتشار: 1401/6/29XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 27، شماره 5 - ( 5-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها