:: دوره 16، شماره 4 - ( 7-1390 ) ::
جلد 16 شماره 4 صفحات 353-341 برگشت به فهرست نسخه ها
بلوغ و لقاح آزمایشگاهی تخمک ژرمینال وزیکول پس از انجماد شیشه‌ای با استفاده ازضد یخ اتیلن گلیکول و دی‏متیل سولفوکساید در موش
امید میاحی، حمداله دلاویز، کامبیز کریم زاده شیرازی، امرالله روزبهی، سمیه خسروی فارسانی، رویا آریانپور، رضا محمودی1
1- ، rmahmoudi40@yahoo.com
چکیده:   (3944 مشاهده)
زمینه و هدف: انجماد تخمک، بخش مهمی‌‌از بیوتکنولوژی تولید مثل می‌‌باشد. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر تماس با ترکیب ضد یخ‏ها و انجماد شیشه‏ای بر تخمک نابالغ موش در حضور یا عدم حضور سلول‏های کومولوس بود. روش بررسی: این مطالعه تجربی در سال 1389 در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج انجام شد. تخمک‌های نابالغ با و بدون سلول کومولوس از تخمدان موش‏های 6ـ4 هفته‏ای جدا و با استفاده از ترکیب ‏اتیلن ‏گلیکول، دی‏متیل سولفوکساید و ساکاروز به عنوان محلول انجماد شیشه‏ای منجمد شدند و گروهی نیز بدون انجماد تنها با این ترکیب تماس داده شدند. بعد از ذوب، تخمک‏ها از لحاظ بلوغ و لقاح بررسی شدند. داده‌ها با استفاده آزمون‌های آماری آنالیز واریانس یک‌طرفه و تست توکی تجزیه و تحلیل شدند. یافته‌ها: میزان لقاح و بلوغ در تخمک‏های منجمد شده همراه با سلول‏های کومولوس به طور معنی‌داری کمتر از گروه کنترل بود(05/0p<). میزان بلوغ در گروه‏های تماس یافته با ضد‏یخ به طور معنی‌داری از گروه‌های انجمادی و کنترل کمتر بود(05/0p<). حضور سلول‏های کومولوس در تمامی‌‌ گروه‏های آزمایش و کنترل باعث افزایش معنی‌دار میزان لقاح نسبت به تخمک‏های بدون کومولوس شد(05/0p<). نتیجه‌گیری: تخمک‏های مرحله ژرمینال وزیکول در حضور یا عدم حضور سلول‏های کومولوس می‏توانند به طور موفقی انجماد شیشه‏ای شوند. تماس با ضد‏یخ‌ها می‌‌تواند باعث کاهش توانایی تکاملی تخمک‏های ژرمینال وزیکول شود. حضور سلول‏های کومولوس می‏تواند باعث افزایش میزان لقاح در طی ‏فرآیند لقاح آزمایشگاهی گردد.
واژه‌های کلیدی: تخمک، سلول‏های کومولوس، انجماد شیشه‏ای، بلوغ آزمایشگاهی
متن کامل [PDF 569 kb]   (1532 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/2/7 | پذیرش: 1394/2/7 | انتشار: 1394/2/7


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 16، شماره 4 - ( 7-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها