:: دوره 26، شماره 3 - ( 4-1400 ) ::
جلد 26 شماره 3 صفحات 441-429 برگشت به فهرست نسخه ها
تجزیه و تحلیل وضعیت مدیریت پسماندها در شهر یاسوج
ارسلان جمشیدی1 ، سید عبدالمحمد سادات1 ، علیرضا رایگان شیراژی نژاد1 ، سهیلا رضایی 2، سید امیر مرادیان3
1- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر برسلامت، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران،
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر برسلامت، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران، ، s.rezaei85@gmail.com
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
چکیده:   (1377 مشاهده)
زمینه و هدف: افزایش جمعیت، تغییر الگوی مصرف، توسعه اقتصادی، تغییر درآمد، شهر نشینی و صنعتی شدن سبب افزایش تولید مواد زاید و تنوع انواع پسماند گردیده است. شناخت منابع و انواع پسماند به همراه اطلاعاتی در مورد ترکیب و نرخ تولید، پایه و اساس طراحی و بهره برداری سیستم‌های مدیریت پسماند می‌باشد. لذا هدف از این مطالعه تعیین، تجزیه و تحلیل وضعیت مدیریت پسماندها در شهر یاسوج بود.
 
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی ـ مقطعی که در سال 1389در شهر یاسوج انجام شد. جهت آنالیز کمی و تعیین درصد اجزا تشکیل دهنده پسماند شهری یاسوج بر اساس دستورالعمل ASTM تعداد نمونه ها برآورد گردید و از کامیون‌های ورودی به محل دفن در روزهای مختلف هفته نمونه‌برداری گردید. داده‌ها با استفاده از آمار توصیفی و نرم افزارExcel ، تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته‌ها: میانگین سرانه زباله تولیدی در شهر یاسوج 03/1 کیلوگرم به ازای هر نفر در روز محاسبه شد و پسماند غذایی، پلاستیک، کاغذ و مقوا به ترتیب، حداکثر اجزا پسماند جامد شهری یاسوج بودند. میانگین چگالی پسماند جامد شهری  215 کیلوگرم بر متر مکعب و درصد رطوبت 47 درصد به دست آمد.
 
نتیجه‌گیری: با توجه به برررسی‌های انجام شده در زمینه وضعیت مدیریت پسماند در منطقه پژوهشی و وجود مقادیر قابل توجه اجزاء قابل بازیافت و با ارزش اقتصادی از قبیل پسماند فسادپذیر، پلاستیک‌ها، کاغذ و مقوا توجه به بازیابی آن‌ها در سیستم مدیریت پسماند شهر یاسوج پیشنهاد می‌شود تا علاوه بر سود اقتصادی بخشی از هزینه‌های ناشی از مدیریت پسماند جبران گردد. البته به منظور حفظ کیفیت اجزا قابل بازیافت، آموزش مردم جهت جداسازی پسماند در مبدأ تولید و شرایط ایجاد بازار کار برای سرمایه گذاران نیز توصیه می‌شود.
 

 
واژه‌های کلیدی:  پسماند جامد شهری، سرانه تولید زباله، بازیافت
متن کامل [PDF 960 kb]   (637 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای
دریافت: 1399/10/13 | پذیرش: 1400/3/3 | انتشار: 1400/4/15XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 3 - ( 4-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها