[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 1 - ( 1-1400 ) ::
جلد 26 شماره 1 صفحات 59-77 برگشت به فهرست نسخه ها
طراحی الگوی عملیاتی جهت پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز
حسین زارعی 1، رحیم استوار2 ، حسن سلطانی3
1- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، واحد شیراز، دانشگاه آزاداسلامی، فارس، ایران، ، hos.zarei.manager@gmail.com
2- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، واحد شیراز، دانشگاه آزاداسلامی، فارس، ایران،
3- گروه مدیریت، واحد شیراز، دانشگاه آزاداسلامی، فارس، ایران
چکیده:   (416 مشاهده)
زمینه و هدف: اقتصاد مقاومتی، برای اولین بار به وسیله رهبرمعظم جمهوری اسلامی ایران مطرح و شامل 24 بند می‌باشد. با توجه به سیاست‌های کلی کشور و قوانین بالا دستی به نظر می‌رسد استفاده از الگوی اقتصاد مقاومتی دارای اثرات مفیدی در بخش سلامت باشد. این پژوهش با توجه به رهنمودهای رهبری در خصوص انجام بررسی‌ها پیرامون اقتصاد مقاومتی، مشکلات اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه که اقتصاد بیمارستان‌ها را با چالش مواجه کرده است و با هدف طراحی الگوی عملیاتی جهت پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شد.
 
روش‌بررسی: این مطالعه یک پژوهش ترکیبی است که در سال 1398در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با توجه به اهداف به صورت چند مرحله‌ای انجام گرفت. جامعه آماری پژوهش شامل 20 نفراز اساتید، مسئولین، مدیران و کارشناسان آگاه به مسایل اقتصادی بیمارستان‌ها می‌باشند، روش‌ نمونه‌گیری هدفمند و تکنیک گلوله برفی بود. مرحله اول با تحلیل وضعیت موجود و مصاحبه، مرحله دوم با کمک خروجی مصاحبه‌ها، تکنیک دلفی و پرسشنامه  صورت گرفت. داده‌ها با استفاده ازتکنیک و آزمون‌های آماری  تحلیل سلسله مراتبی فازی، تحلیل عاملی تأییدی و تی‌تست تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته‌ها: بر اساس تحلیل محتوایی مصاحبه‌ها، بررسی شرایط موجود 34 مؤلفه در 6 حوزه تأمین منابع مالی، ساختار مدیریتی، مدیریت هزینه، منابع انسانی، زنجیره تأمین و علمی پژوهشی شناسایی شد. پس از انجام سه راند دلفی، 25 مؤلفه با امتیاز بالای 7/0 تأیید و سپس با استفاده از تحلیل عاملی تأییدی معیارها مورد پذیرش قرارگرفتند. در نهایت در مدل معادلات ساختاری بارعاملی تمامی معیارها بزرگتر از 3/0 و هم‌چنین آماره تی مرتبط آنها بالاتراز 96/1 به دست آمد و مدل پیشنهادی مورد تأیید قرار گرفت.
 
نتیجه‌گیری: برای ایجاد یک  مدل اقتصاد مقاومتی در بیمارستان‌ها به ترتیب مؤلفه‌های ساختار مدیریتی، منابع انسانی، مدیریت هزینه‌ها، تأمین منابع مالی، زنجیره تأمین و علمی پژوهشی دارای اولویت می‌باشند. مؤلفه‌های شناسایی شده در این پژوهش می‌تواند راهنمایی برای سیاست گزاران و مدیران برای غلبه بر مشکلات اقتصادی بیمارستان‌ها باشد.
 
واژه‌های کلیدی:  اقتصاد مقاومتی، الگوی عملیاتی، بیمارستان
متن کامل [PDF 2629 kb]   (50 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت بهداشتی
دریافت: 1399/9/4 | پذیرش: 1399/11/18 | انتشار: 1399/12/12
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zarei H, Ostvar R, Soltani H. Designing an Operational Model for Implementing Resistance Economics in Hospitals of Shiraz University of Medical Sciences. Armaghane danesh. 2021; 26 (1) :59-77
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2974-fa.html

زارعی حسین، استوار رحیم، سلطانی حسن. طراحی الگوی عملیاتی جهت پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز. ارمغان دانش. 1400; 26 (1) :59-77

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2974-fa.htmlدوره 26، شماره 1 - ( 1-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4312