:: دوره 26، شماره 3 - ( 4-1400 ) ::
جلد 26 شماره 3 صفحات 405-387 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات سر و صدای زیان‌آور شغلی ناشی از فرآیند فولادی بر مؤلفه‌های روانـی و شناختی شاغلین در صنایع فولادی اصفهان
هادی علیمرادی1 ، مهسا نظری* 2، رضا جعفری ندوشن1 ، علیرضا آجدانی3
1- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران
2- گروه مهندسی بهداشت حرفه ای، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، یزد، ایران ، nazarimahsa95@yahoo.com
3- پزشک عمومی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (433 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلالات روانشناختی ناشی از صدا شامل اضطراب، استرس، بی‌قراری، اختلال درخواب و اختلال در عملکرد ذهنی و پردازش اطلاعات می‌باشد. آلودگی صوتی علاوه بر اثرات سوء بر سلامت جسمی افراد به لحاظ کیفی نیز می تواند شرایط آزاردهنده ای برای افرادی که در معرض آن قرار دارند ایجاد نماید. هدف از این مطالعه تعیین و بررسی اثرات سر و صدای زیان‌آور شغلی ناشی از فرآیند فولادی بر مؤلفه‌های روانـی و شناختی شاغلین در صنایع فولادی اصفهان بود.
 
روش ‌بررسی: این مطالعه پژوهشی از نوع مورد شاهدی است. به ‌منظور بررسی رابطه متغیرها، اختلالات ناشی از سر و صداهای صنعت فولادی در 1000 نفر از شاغلین صنعت فولاد اصفهان در سال 1399 انجام‌ شده است. نمونه‌گیری به‌صورت تصادفی انجام شد و کلیه نمونه‌های گروه کنترل نیز از نظر ویژگی‌های دموگرافیک با گروه مواجهه یافته همسان‌سازی شدند. ابزارهای این مطالعه پرسش‌نامه DASS، CPI، تیپ‌های شخصیتی را تکمیل کردند و برای به دست آوردن سر و صدای عینی از روش اندازه‌گیری استاندارد 9612 استفاده شد. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون‌های آماری کای اسکوئر، تی مستقل و فیشر، تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته‌ها: بر اساس یافته‌های پژوهش عامل سن بر روی افسردگی، عامل وضعیت تأهل بر روی اضطراب و عامل نوبت‌کاری بر روی میزان استرس کارکنان اثرگذاری معنی‌داری نشان داد(05/0p<). اختلاف معنی‌داری در متغیرهای اضطراب و افسردگی بین دو گروه مورد و شاهد مشاهده نشد(05/0p<)، اما میانگین متغیر استرس در گروه مورد(40/14±66/1) به ‌طور معنی‌داری بیشتر از گروه شاهد(89/12±59/1) بود(001/0p<). این موضوع نشان‌ دهنده اثرگذاری تراز شدت صوت بر روی افزایش میزان استرس کارگران است.
 
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌ها می‌توان نتیجه گرفت با توجه به ارتباط مثبت و معنی‌دار بین تراز شدت صوت و مؤلفه‌های شناختی و ذهنی در گروه مورد، لازم است اقدامات پیشگیرانه مؤثر جهت جلوگیری از آسیب‌های روانی و حفظ سلامت کارگران در این صنعت صورت گیرد.
 

 
واژه‌های کلیدی:  استاندارد 9612، سر و صدا، صنعت فولاد، پردازش شناختی، افسردگی، تیپ شخصیتی
متن کامل [PDF 1245 kb]   (110 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای
دریافت: 1399/6/31 | پذیرش: 1400/3/3 | انتشار: 1400/4/15


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 3 - ( 4-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها