[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 4 - ( 6-1400 ) ::
جلد 26 شماره 4 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر تمرینات استقامتی شدید و تناوبی شدید بر هم اکسیژناز-1 و عامل نکروز توموری آلفا در بافت قلب موش های نر ویستار
آقاعلی قاسم نیان 1، لاله خاتمی2 ، اکرم کریمی اصل2 ، حسن قره خانی2
1- گروه علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه زنجان، دانشگاه زنجان، ایران ، ghasemnian@znu.ac.ir
2- گروه علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه زنجان، زنجان، ایران
چکیده:   (105 مشاهده)
مقدمه و هدف: فعالیت ورزشی یکی از عوامل موثر در به وجود آمدن فشار­اکسایشی است. افزایش فشار­اکسایشی می تواند در بروز آسیب­ها و بیماری­های قلبی-عروقی  تاثیر­گذار بوده و موجب تحریک تولید سایتوکین­ها از سلول­های متعددی شود. اما از طرفی برای مقابله با این فشار­ها، بدن با فعال کردن سیستم دفاع آنتی اکسیدانی و سایر سیستم­های محافظت­کننده به فشار­اکسایشی پاسخ می­دهد. لذا­ هدف­ از پژوهش حاضر بررسی تاثیر یک دوره تمرین استقامتی شدید و تناوبی شدید بر میزان HO-1 ، TNF-α در بافت قلب موش­های صحرایی بالغ نر ویستار می­باشد.
روش بررسی: 24 سر موش صحرایی نر بالغ  نژاد ویستار با سن 8 هفته ، پس از 2 هفته آشناسازی و وزن‌کشی به ‌­­صورت تصادفی در 3 گروه (کنترل ، تمرین استقامتی شدید، تمرین تناوبی شدید)تقسیم شدند. پروتکل تمرین استقامتی شدید و تناوبی شدید ­­شامل دویدن بر روی نوار­گردان به مدت 8 هفته(5 جلسه در هفته) بود. آب و غذای استاندارد و به‌صورت آزادانه در ­اختیار آزمودنی‌ها قرار گرفت. 48 ساعت پس از آخرین جلسه تمرینی و 4ساعت ناشتایی، آزمودنی‌ها تشریح شدند و نمونه‌های بافتی جمع‌آوری شد و غلظت آنزیم HO-1 با استفاده از روش الایزا و همچنین میزان TNF-α به روش الایزا سنجش شد و برای تجزیه ‌وتحلیل داده‌ها از آزمون تحلیل واریانس یک طرفه استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد پس از 8 هفته تمرین استقامتی شدید و تمرین تناوبی شدید تفاوت معنی­داری در میزان  TNF-α و آنزیم   HO-1 بافت قلب گروه­ها وجود ندارد(05/0˃P).
نتیجه گیری: با توجه به عدم تغییر میزان HO-1 و TNF-α بافت قلب به دنبال 8 هفته تمرین استقامتی شدید و تمرین تناوبی شدید، شاید بتوان عنوان کرد که تمرینات ورزشی منظم، با ایجاد سازگاری مفید در سیستم آنتی اکسیدانی،  بدن را در مقابل استرس اکسیداتیو­ مقاوم­تر می کنند.
واژه‌های کلیدی: تمرین استقامتی، تمرین تناوبی شدید، هم اکسیژناز-1، عامل نکروز توموری آلفا
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: 1399/2/18 | پذیرش: 1399/4/18 | انتشار: 1400/6/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

ghasemnian A, khatami L, , karimiasl Akram A, Gharehkhani H. Effect OF Strenuous Endurance and High Intensity Interval Training on The Heme oxygenase-1 and TNF-α In Heart Tissue Of Male Wistar Rat. Armaghane danesh. 2021; 26 (4)
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2796-fa.html

قاسم نیان آقاعلی، خاتمی لاله، کریمی اصل اکرم، قره خانی حسن. تاثیر تمرینات استقامتی شدید و تناوبی شدید بر هم اکسیژناز-1 و عامل نکروز توموری آلفا در بافت قلب موش های نر ویستار. ارمغان دانش. 1400; 26 (4)

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2796-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 4 - ( 6-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4341