[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 26، شماره 2 - ( 2-1400 ) ::
جلد 26 شماره 2 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین حضور گونه کلستریدیوم پرفریجنز در کبد اجساد بانوان و آقایان پس از مرگ به عنوان شاخصی برای اندازه گیری زمان سپری شده از مرگ
دکتر نیما بهادر 1، آقای محمد کیانی2
1- دانشگاه آزاد شیراز ، nimabahador22@gmail.com
2- دانشگاه آزاد شیراز
چکیده:   (173 مشاهده)
سابقه و هدف: بیشترین تحقیقات پزشکی که برای درک بهتر چگونگی برآورد فاصله زمانی بعد از مرگ مورد استفاده قرار می گیرد، مستلزم بررسی ویژگی های فیزیکی شیمیایی تجزیه و اثراتی که عوامل محیطی بر روی فرآیند تجزیه دارند. میکروارگانیسم ها در طبیعت منحصر به فرد هستند و تقریباً هر زیستگاهی را اشغال می نمایند. این ارگانیسم ها  که در میزبان های بزرگتر استقرار می یابند؛ جمعیت های پیچیده مشتمل بر بسیاری گونه را می سازند و زمانیکه میزبان می میرد به سرعت تغییر می یابند و به عنوان جمعیت های میکروبیوم اجساد انسانی در حال فساد شناخته می شوند.با توجه به محیط بی هوازی داخل پیکره جسد ، باکتری کلستریدیوم  و ارتباط آن با فساد نعشی پس از مرگ جهت بررسی انتخاب گردید تا با استخراج احتمالی آن از کبد اجساد بتوان رابطه معناداری بین این میکروارگانیسم و زمان سپری شده از مرگ پیدا نمود
روش بررسی: با کسب اجازه از سازمان پزشکی قانونی و اخذ شناسه اخلاق از کمیته اخلاق دانشگاه به شماره 020/1398 از کبد 34 جسد انسانی که به روش های مختلفی نظیر قتل ، خودکشی و فوت مشکوک ازبین رفته بودند نمونه تهیه گردید. و پس از همگن سازی، نمونه ها بر روی محیط های کشت بلاد آگار و SPS در شرایط بی هوازی با استفاده از گاز پک در کندل جار کشت داده شد. پس از انجام تست های اولیه شامل: رنگ آمیزی گرم، کاتالاز و اکسیداز سایر تستهای تشخیصی مانند همولیز، تخمیر طوفانی وآزمون نگلر انجام گردید. سپس جهت اطمینان خاطر از وجود سویه کلستریدیوم ، با استفاده از سویه استاندارد انستیتوی رازی در مراحل بعد آزمون PCR بر روی نمونه هایی که توسط آزمونهای اولیه تایید شده بودند انجام گردید. در آخر ارتباط بین مرگ و باکتری جداسازی شده مورد آنالیز قرار گرفت.
یافته ها : نتایج بدست آمده از آزمونها انجام شده بیانگر جداسازی 8 سویه باکتریایی بوده که از بین جدایه ها 2 جدایه باکتریهای گرم منفی بوده ، 2 جدایه باکتری گرم مثبت ولی متفاوت با خصوصیات کلستریدیوم و  4 سویه نیز بر اساس تکثیر PCR ژن 16S rRNA  با استفاده از پرایمر های الیگونوکلئوتید  اختصاصی انجام شد که سایز محصول PCR برابر با 722 جفت باز  و  متعلق به جنس کلستریدیوم بوده است. نکته جالب توجه اینست که در هر چهار نمونه زمان پس از مرگ بیش از 50 ساعت می باشد و در نمونه های اخذ شده، زمان پس از مرگ با توجه به اطلاعات درج شده در پرونده های متوفیان از سوی پزشکی قانونی  بین 19 تا 192 ساعت گزارش شده بود. بدین ترتیب می توان اینگونه نتیجه گرفت که می توان بین زمان حضور سویه کلستریدیوم در کبد و مدت زمان سپری شده از مرگ ارتباطی یافت بدین ترتیب که حضور سویه کلستریدیوم در کبد موید  مرگ جسد بیش از 50 ساعت گذشته است.
واژه‌های کلیدی: کلستریدیوم پرفرینجنس، فاصله زمانی پس از مرگ، واکنش زنجیره ایی پلی مراز
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: 1399/1/22 | پذیرش: 1399/10/13 | انتشار: 1400/2/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bahador N, Keyani M. Determination of Clostridium perfringenes in liver of men and women cadaver after death as an indicator for postmortem interrval. Armaghane danesh. 2021; 26 (2)
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2763-fa.html

بهادر نیما، کیانی محمد. تعیین حضور گونه کلستریدیوم پرفریجنز در کبد اجساد بانوان و آقایان پس از مرگ به عنوان شاخصی برای اندازه گیری زمان سپری شده از مرگ. ارمغان دانش. 1400; 26 (2)

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2763-fa.htmlدوره 26، شماره 2 - ( 2-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4311