:: دوره 24، شماره 3 - ( 4-1398 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 372-358 برگشت به فهرست نسخه ها
مراقبت انسانی نیاز مبتلایان به سوختگی: یک مطالعه تحلیل محتوا
سیما محمدحسینی 1، مهین غیبی‌زاده2، امل ساکی مالحی3، کوروش زارع2
1- گروه پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران ، hossini3270@yahoo.com
2- مرکز تحقیقات مراقبت پرستاری در بیمارهای مزمن، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران،
3- گروه آمار زیستی و اپیدمیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (2311 مشاهده)
زمینه و هدف: مراقبت یک علم است که بشر را در برگرفته است، بیانگر تجارب و پدیده‌ها در مراقبت بوده و در برگیرنده هنر و انسانیت می‌باشد. انسانیت در تعاملات بین فردی قلب و روح مراقبت و مراقبت‌ فرصتی برای ظهور انسانیت و رشد است، لذا مطالعه حاضر با هدف تبیین مراقبت‌های انسانی که نیاز میتلایان به سوختگی می‌باشد، انجام شد.
 
روش بررسی: این پژوهش از نوع  کیفی می‌باشد که در آن از نمونه‌گیری مبتنی بر هدف با حداکثر تنوع استفاده شد. داده‌ها از طریق 18 مصاحبه عمیق فردی بدون ساختار با بیماران سوختگی درجه دو بستری، پرستار و روانشناس در بیمارستان سوختگی طالقانی اهواز انجام شد. شرکت‌کنندگان در مصاحبه به روش نمونه‌گیری هدفمند و با توجه به معیارهای ورود به پژوهش  انتخاب شدند، مشارکت‌ کنندگان قبل از آغاز مصاحبه اولیه فرم رضایت آگاهانه شرکت در تحقیق پاسخ دادند. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از رویکرد تحلیل محتوای قراردادی با روش الو و کینگاس آنالیز شدند.
 
یافته‌ها: از مجموع مصاحبه‌ها 564 کد اولیه به دست آمد که این کدها در فرآیند تجزیه و تحلیل در 10 زیر طبقه، 4 طبقه اصلی و یک درونمایه قرار گرفتند. طبقات اصلی شامل نیاز به ارتباط مناسب، پاسخگو بودن در مراقبت، مراقبت با روش‌های نوین، رعایت انطباق جنسی در مراقبت و درونمایه مراقبت انسانی بودند.
 
نتیجه‌گیری: با استفاده از طبقات استخراج شده می‌توان گفت بیمار سوختگی به عنوان یک انسان حق دارد مراقبتی در خور دریافت کند و برای ارایه مراقبت انسانی ویژه بیماران به سوختگی باید اقداماتی جهت رفع موانع موجود و ارتقای تسهیلات لازم از سوی دست‌اندرکاران صورت گیرد.
 
 
 
واژه‌های کلیدی: مراقبت انسانی، سوختگی، نیاز، تحلیل محتوا
متن کامل [PDF 188 kb]   (558 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بالینی-جراحی
دریافت: 1398/5/1 | پذیرش: 1398/6/11 | انتشار: 1398/6/17


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 3 - ( 4-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها