:: دوره 24، شماره 5 و ضمیمه2 - ( 10-1398 ) ::
جلد 24 شماره 5 و ضمیمه2 صفحات 921-906 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر مکمل‌دهی کوتاه مدت آغوز بر سطوح سرمی مالون دی‌آلدهید و ظرفیت آنتی‌اکسیدانی تام ناشی از فعالیت حاد مقاومتی در مردان سالم
مهدی مقرنسی 1، سیدرضا عربی2 ، محسن محمدنیااحمدی2
1- گروه علوم ورزش، دانشگاه بیرجند، بیرجند، ایران ، mogharnasi@birjand.ac.ir
2- گروه علوم ورزش، دانشگاه بیرجند، بیرجند، ایران
چکیده:   (2911 مشاهده)
زمینه و هدف: هنگام ورزش‌های شدید گونه‌های واکنش‌پذیر اکسیژن تولید می‌شوند که آسیب سلولی را به دنبال دارد. به نظر می‌رسد استفاده از مکمل‌های ضد اکسایشی، از فشار اکسایشی ناشی از این گونه تمرین‌ها می‌کاهد. از این رو، هدف تحقیق حاضر تعیین و تأثیر مکمل‌دهی کوتاه مدت آغوز بر سطوح سرمی مالون دی‌آلدهید و ظرفیت آنتیاکسیدانی تام ناشی از فعالیت حاد مقاومتی در مردان سالم بود.
 
روش بررسی: پژوهش حاضر به صورت نیمه تجربی و کاربردی با طرح متقاطع با یک گروه تجربی بود که بر روی یک گروه 10 نفره از دانشجویان سالم دانشگاه بیرجند، با دامنه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال به­منظور کنترل تفاوت­های فردی انجام شد. از آزمودنی­ها در چهار مرحله خون‌گیری انجام شد که دو مرحله قبل از مصرف مکمل و دو مرحله بعد از مصرف مکمل بود. مرحله اول قبل از شروع برنامه تمرینی متعاقب 12 ساعت ناشتایی و مرحله دوم پس از انجام پروتکل تمرین خون‌گیری انجام شد. آزمودنی­ها بعد از این دو مرحله به مدت دو هفته یک روز در میان مکمل پودر شده­ آغوز به مقدار20 گرم مصرف کردند. پس از دو هفته مصرف مکمل، مجدداً از آزمودنی­ها در دو مرحله مشابه قبل، خون‌گیری شد. پروتکل فعالیت مقاومتی شامل شش حرکت در سه نوبت10ـ8 تکراری   با ۸۰ درصد یک تکرار بیشینه(1RM) و یک دقیقه استراحت بین نوبت­ها و دو دقیقه استراحت بین حرکات انجام شد. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های شاپیروـ ویلک، آنالیز واریانس و آزمون تعقیبیLSD تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته ها: نتایج نشان داد، دو هفته مکمل دهی آغوز باعث تغییر معنی داری در شاخص مالون دی­آلدهید نشد(16/0= p)، در حالی که ظرفیت آنتی‌اکسیدانی تام سرمی با افزایش معنی‌داری همراه بود(01/0= p). اما دو هفته مکمل‌دهی کوتاه مدت آغوز باعث کاهش غلظت شاخص مالون دی‌آلدهید(001/۰= p) وافزایش ظرفیت آنتی‌اکسیدانی تام سرمی(۰۰۷/0= p) پس از یک جلسه فعالیت حاد مقاومتی شد.
 
نتیجه‌گیری: به نظر می­رسد با توجه به خواص آنتی‌اکسیدانی آغوز و ایجاد استرس اکسایشی طی فعالیت حاد مقاومتی و هم‌چنین  نیاز بدن از نظر ویتامین و ریز مغذی­ها برای کاهش و مهار فشار اکسایشی می­توان از مکمل آغوز به عنوان یک مکمل طبیعی استفاده کرد.
 
 
 
واژه‌های کلیدی: آنتی اکسیدان تام، مالون دی‌آلدهید، آغوز، فعالیت مقاومتی
متن کامل [PDF 3818 kb]   (384 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: 1398/4/30 | پذیرش: 1398/7/15 | انتشار: 1398/10/3


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 5 و ضمیمه2 - ( 10-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها