:: دوره 20، شماره 12 - ( 12-1394 ) ::
جلد 20 شماره 12 صفحات 1145-1130 برگشت به فهرست نسخه ها
کاوش بسترها و پیامدهای اختلالات جنسی در فرآیند طلاق: بر اساس رویکرد گراندد تئوری
حلیمه عنایت1، سید یوسف پنجه بند1
1- گروه جامعه شناسی و برنامه ریزی اجتماعی، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (7608 مشاهده)

چکیده:

زمینه و هدف: افزایش نرخ طلاق در جامعه ایران و پیامدهای ناشی از آن، ضرورت انجام این  مطالعه را موجب شده است. هدف از این مطالعه تبیین بسترها و پیامدهای اختلالات جنسی در فرآیند طلاق از منظر مردان دارای تجربه طلاق در ایران بوده است.

روش بررسی: این پژوهش با روش شناسی کیفی و به شیوه نظریه زمینه‌ای در سال 94ـ93 در شهرستان گچساران انجام شده است. مشارکت کنندگان این تحقیق 14مرد طلاق داده بودند که به شیوه نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. داده‌ها به طریق مصاحبه عمیق جمع‌آوری و با استفاده از مراحل کدگذاری باز، محوری و انتخابی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

یافته‌ها: پس از تحلیل و کدگذاری داده ها بر اساس رویکرد گراندد تئوری استراوس و کوربین، 30 مفهوم، 9 خرده مقوله، 4 مقوله اصلی و یک مقوله هسته تحت عنوان «مسائل جنسی بستر دیگر آسیب های اجتماعی در خانواده» استخراج گردید.

نتیجه‌گیری: بر اساس روایت مشارکت کنندگان: «ناکارآمدی در روابط جنسی مردان» به عنوان شرایط علی، عوامل فردی مانند: «بیماری‌های جسمی، استرس روحی، و تفاوت سنی زیاد زن و شوهر» به عنوان شرایط زمینه ای، و عوامل اجتماعی مانند: «فرهنگ استفاده از مواد برای انجام یک رابطه سکس رضایت‌بخش و سهولت دسترسی به جنس مخالف خارج از چارچوب خانواده» به عنوان شرایط مداخله گر موجب اختلال در رابطه سکس آنها شده است. روایت مردان مشارکت کننده تحقیق نشان می‌دهد که اختلال در روابط جنسی آنها، زمینه دیگر آسیب‌های اجتماعی مثل مصرف مواد مخدر، خشونت خانگی و خیانت زناشویی را در خانواده آنها  فراهم کرده و این آسیب‌ها خود نیز موجب تشدید اختلال در روابط جنسی آنها شده است.

واژه‌های کلیدی: اختلالات جنسی، فرآیند طلاق، مردان طلاق داده، گراندد تئوری، روش شناسی کیفی
متن کامل [PDF 182 kb]   (2635 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1394/9/14 | پذیرش: 1394/11/17 | انتشار: 1394/12/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 12 - ( 12-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها