:: دوره 28، شماره 3 - ( 2-1402 ) ::
جلد 28 شماره 3 صفحات 320-307 برگشت به فهرست نسخه ها
اثرات ضددردی آلفا پاینن در مدل‌های درد ایجاد شده به وسیله آزمون‌های رایتینگ و پلانتار در موش صحرایی
کاوه رحیمی 1، اکرم ابراهیمی فر2 ، اسماعیل ایزدپناه2 ، هلیا رحمانی2 ، عباس احمدی2
1- مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی، پژوهشکده توسعه سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران ، kaveh_rahimi66a@yahoo.com
2- گروه فیزیولوژی و فارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (488 مشاهده)
زمینه و هدف: درد یک حس ناخوشایند است. مطالعه بر روی ترکیبات ضد درد طبیعی می‌تواند سودمند باشد. لذا هدف از این مطالعه اثرات ضددردی آلفا پاینن در مدل‌های درد ایجاد شده به وسیله آزمون‌های رایتینگ و پلانتار در موش صحرایی بود.

روش بررسی: در این مطالعه تجربی که در سال 1399 انجام شد، 30 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار در محدوده وزنی              30±270 گرم مورد استفاده قرار گرفت. موش‌ها در 5 گروه به طور تصادفی تقسیم شدند؛ گروه اول: نرمال سالین به صورت داخل صفاقی تجویز شد، گروه دوم: دیکلوفناک سدیم با دوز 5 میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت داخل صفاقی تجویز شد، گروه سوم: آلفا پاینن با دوز 1/0 میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت داخل صفاقی تجویز شد، گروه چهارم: آلفا پاینن با دوز 5 میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت داخل صفاقی تجویز شد و گروه پنجم: آلفا پاینن با دوز 10میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت داخل صفاقی تجویز گردید. سپس آزمون‌های رایتینگ و پلانتار تست(پنج گروه برای هر آزمون) انجام شد. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون‌های آماری SPSS تجزیه و تحلیل شدند.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که در آزمون رایتینگ تعداد پیچش‌‌های شکمی در گروه‌هایی که آلفا پاینن دریافت کردند به طور معنی‌داری کمتر از گروه کنترل بود(05/0p<). هم‌چنین دیکلوفناک سدیم 5 میلی‌گرم موجب کاهش شدت درد در مقایسه با گروه کنترل در آزمون رایتینگ شد(05/0p<). در برخی از زمان‌های آزمون پلانتار شدت درد در گروه‌هایی که آلفا پاینن با دوز 5 میلی‌گرم بر کیلوگرم و دیکلوفناک سدیم 5 میلی‌گرم دریافت کرده بودند، به طور معنی‌داری از گروه کنترل کمتر بود(05/0p<).

نتیجه‌گیری: آلفا پاینن در دوزهای 5 و 10 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می‌تواند همانند دیکلوفناک سدیم با دوز 5 میلی‌گرم موجب کاهش شدت در مدل درد احشایی آزمون رایتینگ شود. هم‌چنین در زمان 30 و 60 دقیقه در آزمون پلانتار آلفا پاینن با دوز  5 میلی‌گرم بر کیلوگرم توانست همانند دیکلوفناک سدیم با دوز 5 میلی‌گرم موجب کاهش درد ناشی از حرارت در مقایسه با گروه کنترل شد.


واژه‌های کلیدی: آلفا پاینن، استیک اسید، آزمون رایتینگ، آزمون پلانتار، موش صحرایی.
متن کامل [PDF 525 kb]   (86 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1401/7/23 | پذیرش: 1402/1/19 | انتشار: 1402/2/16XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 28، شماره 3 - ( 2-1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها