:: دوره 26، شماره 3 - ( 4-1400 ) ::
جلد 26 شماره 3 صفحات 323-307 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر هشت هفته مصرف ژل رویال بر برخی از شاخص‌های آپوپتوزی در موش‌های آلزایمری شده با تری‌متیل‌تین
مریم عظیم پور 1، محمد فتحی2 ، امید دزفولیان2
1- گروه تربیت بدنی، دانشگاه لرستان، خرم اباد، ایران ، azimpourmaryam92@gmail.com
2- گروه تربیت بدنی، دانشگاه لرستان، خرم اباد، ایران
چکیده:   (953 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به این که ژل رویال حاوی ترکیباتی است که اثرات مطلوبی بر سیستم اعصاب مرکزی و عملکردهای عصبی دارند، لذا هدف از این پژوهش تعیین و بررسی تأثیر مصرف ژل رویال بر شاخص‌های آپوپتوزی در مدل تری‌متیل‌تینی بیماری آلزایمر بود.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی که در پاییز سال 1397 انجام شد، 32 سر موش صحرایی نر نژاد اسپراگ داولی وارد مطالعه شدند که تعداد 24 سر از آن‌ها به‌وسیله تری‌متیل‌تین القای آلزایمر شدند. در ادامه موش‌های صحرایی به‌طور تصادفی به 4 گروه؛ سالم هفته آخر، کنترل قربانی هفته آخر، شم و ژل رویال تقسیم شدند. بررسی میزان بیان ژن‌های P53,BAX,BCL-2 با تکنیک          Real Time PCR انجام شد. داده‌ها با  استفاده از آزمون آنالیز واریانیس تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌های تحقیق حاضر نشان می‌دهد که متغیر وابسته P53 در گروه‌ آلزایمر هفته آخر بیشتر از گروه‌های سالم هفته آخر و ژل بود و در گروه شم بیشتر از گروه‌های سالم هفته آخر و ژل شد، شاخص BAX در گروه ژل کمتر از شم و آلزایمر هفته آخر شد و در گروه سالم هفته آخر کمتر از شم و آلزایمر هفته آخر شد. BCL-2 در گروه‌ ژل بیشتر از شم و سالم هفته آخر و آلزایمر هفته آخر شد و در گروه سالم هفته آخر بیشتر از شم و آلزایمر هفته آخر گردید.
نتیجه‌گیری: تجویز تری‌متیل‌تین احتمالاً در پدیده مرگ نورونی انتخابی و مسیرهای آپوپتوز میتوکندریایی در اختلالات نورودژنراتیو مشارکت دارد و مصرف مکمل ژل رویال ممکن است بتواند به عنوان یک راهکار مهار کننده در روند مسیر داخلی آپوپتوز و تقویت عملکرد عصبی و بازسازی نورون‌ها در مدل حاضر به کار برده شود.
 
واژه‌های کلیدی: ژل رویال، شاخص‌های آپوپتوزی، بیماری آلزایمر
متن کامل [PDF 978 kb]   (270 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی
دریافت: 1399/4/15 | پذیرش: 1399/7/19 | انتشار: 1400/4/15XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 26، شماره 3 - ( 4-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها