[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 25، شماره 2 و ضمیمه1 - ( 3-1399 ) ::
جلد 25 شماره 2 و ضمیمه1 صفحات 367-354 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه هیجان طلبی و رفتارهای پر خطر در کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی
وحیده زاده باقری1 ، علی جانی پور1 ، کرم جانی پور 2، شیرعلی خرامین3
1- گروه حقوق، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد یاسوج، یاسوج، ایران
2- گروه حقوق، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد یاسوج، یاسوج، ایران ، karamjanipour1349@gmail.com
3- گروه روانشناسی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
چکیده:   (3696 مشاهده)
زمینه و هدف: هیجانات انسان گاهاً بر تصمیمات انسان تأثیر گذاشته و باعث بروز رفتارهایی از جانب او می‌گردد. هیجانات به صورت مثبت و منفی نمود پیدا می‌کند و برخی از این اشکال منفی در قالب بزهکاری نمایانگر می‌شوند. هدف از این مطالعه تعیین و مقایسه هیجان طلبی و رفتارهای پر خطر در کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی بود.
 
روش بررسی: این مطالعه یک پژوهش توصیفی‌ـ تحلیلی، از نوع مقایسه‌ای است که در سال 1397  بر روی 160 نفر از کودکان و نوجوانان مراکز نگهداری سازمان بهزیستی، کانون اصلاح تربیت و مدارس شهر یاسوج در دو گروه80 نفره(مورد، شاهد)، به روش نمونه‌گیری در دسترس مبتنی بر هدف انتخاب و با پرسشنامه‌های دموگرافیک و هیجان‌طلبی کودکان و نوجوانان "روسو" مورد ارزیابی قرار گرفتند. با توجه به این که می‌بایست گروه شاهد با گروه آزمودنی همتا می‌بودند، بنابراین، گروه کنترل از میان دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستان حاشیه شهر یاسوج به صورت تصادفی خوشه‌ای انتخاب گردیدند. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های آماری همبستگی اسپیرمن، آنالیز واریانس و آزمون خی تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد که بیشترین بزه کودکان و نوجوانان به ترتیب سرقت با 2/41 درصد، نزاع و درگیری با 6/32  درصد و سایر بزه‌ها 2/26 درصد بودند. هم‌چنین در این مطالعه، اختلاف معنی‌داری بین هیجان طلبی کودکان و نوجوانان بزهکار با کودکان عادی مشاهده شد(05/0p<) و بین مؤلفه‌های هیجان‌طلبی یعنی هیجان‌زدگی، ماجراجویی و بازداری‌زدایی اجتماعی، کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی رابطه معنی‌داری(05/0p<) وجود داشت.
 
نتیجه‌گیری: با توجه به این که در این مطالعه مشخص شد که هیجان‌طلبی کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی و مؤلفه‌های مرتبط (ماجراجویی و بازداری‌زدایی اجتماعی)، رابطه مثبت و معنی‌داری دارند، لذا آموزش مهارت‌های زندگی برای کودکان، نوجوانان و ایجاد بسترهای مناسب، جهت تخلیه هیجانی آنان به وسیله مربیان و متولیان جامعه توصیه می‌شود.
 
 
واژه‌های کلیدی: هیجان‌طلبی، رفتارهای پرخطر، کودکان و نوجوانان، بزهکاری
متن کامل [PDF 1503 kb]   (415 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/10/4 | پذیرش: 1399/2/28 | انتشار: 1399/3/7
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Zadeh Bagheri V, Janipour A, Janipour K, Kharamin S. Comparison of Excitement and High-Risk Behaviors in Delinquent and Normal Children and Adolescents. ارمغان دانش. 2020; 25 (2) :354-367
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2684-fa.html

زاده باقری وحیده، جانی پور علی، جانی پور کرم، خرامین شیرعلی. مقایسه هیجان طلبی و رفتارهای پر خطر در کودکان و نوجوانان بزهکار و عادی. ارمغان دانش. 1399; 25 (2) :367-354

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2684-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 25، شماره 2 و ضمیمه1 - ( 3-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane Danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4422