:: دوره 17، شماره 3 - ( 5-1391 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 214-205 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر حساس‌سازی به مرفین بر بیان ژن‌های کیناز وابسته به کلسیم و کالمودولین II آلفا و بتا در لوب‌های راست و چپ هیپوکامپ پشتی رت‌های نر
فائزه اسماعیلی رنجبر ، مریم فرهمند فر ، مهدی کدیور 1
1- ، Kadivar@pasteur.ac.ir
چکیده:   (4294 مشاهده)
زمینه و هدف: حساس‌سازی به مرفین می‌تواند موجب بهبود یادگیری و تشکیل حافظه گردد. ژن‌های کیناز وابسته به کلسیم و کالمودولین II آلفا و بتا که به مقدار قابل توجهی در هیپوکامپ بیان می‌شوند، دارای نقش مهمی ‌در یادگیری و تشکیل حافظه می‌باشند. هدف این مطالعه بررسی حساس‌سازی به مرفین و تغییرات بیــــان در ژن‌های کیناز وابسته به کلسیم و کالمودولین II آلفا و بتا در لوب‌های راست و چپ هیپوکامپ پشتی رت‌های نر بود. روش بررسی: در این مطالعه تجربی که بر روی 24 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار انجام شد، حساس‌سازی به مرفین، با تزریق زیر جلدی مرفین به مدت 3 روز و سپس قطع مصرف اپیوئید به مدت 5 روز انجام شد. سپس هیپوکامپ پشتی حیوانات جدا شده و RNA آنها استخـــــراج شد و cDNA نمونه‏ها سنتز گردید. در نهایت بیـــان ژن‌های مذکور به کمکReal-Time PCR بررسی شد. داده‌ها با آزمون آنالیز واریانس یک طرفه و تست توکی تجزیه و تحلیل شدند. یافته‌ها: نتایج نشان داد که بیان ژن کیناز وابسته به کلسیم و کالمودولین II آلفا در لوب راست و چپ تحت تیمار حساس‌سازی به مرفین نسبت به گروه کنترل تغییر معنی‌داری نداشت. تحت همین تیــــــمار بیان ژن کیناز وابسته به کلسیم و کالمودولین II بتا در لوب راست تغییر معنی‌داری نداشت، اما در لوب چپ افزایش بیان معنی‌داری مشاهده شد(05/0(p<. نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد حساس‏سازی به مرفین می‌تواند باعث تغییر در مکانیسم‌های ملکولی درگیر در حافظه و یادگیری شده و ظاهراً این تغییرات می‌تواند در لوب‌های چپ و راست مغز به گونه‌ای متفاوت اعمال شوند.
واژه‌های کلیدی: کیناز، کلسیم، کالمودولین، مرفین، هیپوکامپ، بیان ژن، حافظه
متن کامل [PDF 506 kb]   (2605 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/1/30 | پذیرش: 1394/1/30 | انتشار: 1394/1/30


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 17، شماره 3 - ( 5-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها