:: دوره 24، شماره 4 - ( 6-1398 ) ::
جلد 24 شماره 4 صفحات 577-596 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی‌ بافت‌شناسی رادیوکلویید ایتریوم‌ـ90 هیدروکسی آپاتیت در آرتریت روماتوئید القا شده با انروفلوکساسین در مفصل زانوی موش صحرایی
سید محمد مزیدی شرف آبادی1 ، حسن مروتی 2، کمال یاوری3
1- گروه علوم پایه دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
2- گروه علوم پایه دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، hmorovvati@ut.ac.ir
3- پژوهشکده چرخه سوخت هسته‌ای، پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، تهران، ایران
چکیده:   (689 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: آرتریت روماتوئید یکی از بیماری‌های فراگیر و ناتوان ‌کننده در جوامع بشری به شمار می‌رود که موجب التهاب مزمن لایه سینوویال و تخریب مفاصل می‌شود. روش‌های درمانی متعدد دارویی و غیردارویی برای درمان این بیماری پیشنهاد شده است که از میان آن‌ها رادیوسینووکتومی به عنوان یک روش درمانی مؤثر و ایمن به وسیله رادیوکلوییدهای نشرکننده ذرات بتا در بیمارانی که به درمان‌های دارویی پاسخ نمی‌دهند و یا دچار عوارض درمان‌های سیستمیک دارویی شده‌اند، به کار برده می‌شود. هدف از این مطالعه تعیین و بررسی بافت‌شناسی رادیوکلویید ایتریوم ـ 90 هیدروکسی آپاتیت در آرتریت روماتوئید القا شده با انروفلوکساسین در مفصل زانوی موش صحرایی بود.
 
روش بررسی: در این مطالعه تجربی تعداد40 سر موش رت از نژاد ویستار با سن سه ماه انجام شد، که برای ایجاد مدل حیوانی مبتلا به آرتریت روماتوئید از آنتی‌بیوتیک انروفلوکساسین به میزان 20 میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت تزریق داخل صفاقی و به مدت 15 روز استفاده شد. پس از آن یک دوز رادیوکلوئید ایتریوم‌ـ90 به حجم 50 میکرولیتر با اکتیویته 100 میکروکوری به صورت سینووکتومی در داخل مفصل زانوی سمت چپ حیوانات مورد مطالعه تزریق شد و سپس میزان نشت رادیوکلوئید ایتریوم‌ـ90 بعد از مدت 24 ساعت و میزان اثرات درمانی آن به وسیله یافته‌های بافت‌شناسی از طریق رنگ‌آمیزی‌های اختصاصی،2 هفته و 2 ماه پس از تزریق مورد بررسی قرار گرفت. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از روش شاپیروویلک، مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.
 
یافته‌ها: تغییرات معنی‌دار آماری در پارامترهای بررسی شده مانند ضخامت غضروف مفصلی، تعداد کندروسیت‌ها، میزان پروتئوگلیکان، رسوب کلسیم و میزان بازسازی در مفصل زانو دو هفته پس از تزریق رادیوکلوییدهای 90Y-HA، تخریب سلولی در اثر پرتودهی ذرات را نشان می‌دهند. افزایش در ضخامت غضروف مفصلی و تعداد کندروبلاست‌ها دو ماه پس از تزریق می‌تواند بیانگر اثرات درمانی رادیوکلوییدهای ایتریوم‌ـ90 در مفصل زانوی موش‌های مبتلا به آرتریت روماتوئید باشد.
 
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد تزریق داخل مفصلی رادیوکلوییدهای ایتریوم‌ـ90 می‌تواند یکی از روش‌های درمانی مؤثر در کاهش فاکتورهای التهابی و بهبود آرتریت روماتوئید القا شده در موش صحرایی باشد.
 
 
واژه‌های کلیدی: آرتریت روماتوئید، بافت شناسی، انروفلوکساسین، رادیوسینووکتومی، Y‌ـ90 هیدروکسی آپاتیت، موش صحرایی
متن کامل [PDF 4910 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آناتومی
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۹ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۶/۳۰


XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 4 - ( 6-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها