:: دوره 24، شماره 1 - ( 1-1398 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 60-71 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر محافظتی جوانه گندم بر روی هیپوکامپ در موش‌های صحرایی مواجهه شده با سرب
شایان نادری1، حسن مروتی2، فرهنگ ساسانی3
1- گروه دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
2- گروه دامپزشکی، دانشگاه تهران، تهران، ایران ، hmorovvati@ut.ac.ir
3- گروه پاتولوژی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1537 مشاهده)
زمینه و هدف: اثرات سمی ‌سرب در سطوح پایین باعث اختلالاتی مانند ضعف، اختلال در توانایی و رفتار فکری و یادگیری کودکان، کاهش حس شنوایی و بینایی، تخریب سلول‌های خاکستری مخچه و هیپوکامپ مغز می‌شود. هدف از این مطالعه بررسی نقش محافظتی جوانه گندم در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب‌های بافتی هیپوکامپ مغز مواجهه شده با سرب بود.
 
روش‌بررسی: در این مطالعه تجربی، 30 سر موش صحرایی ماده بالغ نژاد ویستار(240±20 گرم) در 6  گروه شامل؛ کنترل(بدون درمان)، سرب با دوز 10 میلی‌گرم، عصاره جوانه گندم با دوزهای 100 و 200 میلی‌گرم، سرب هم‌زمان با عصاره جوانه گندم با دوزهای 100 و 200 میلی‌گرم تقسیم شدند. در روز 36 موش­ها آسان‌کشی و مغزها جدا شدند. پس از تثبیت نمونه­ها، مراحل آب‌گیری، شفاف­سازی، و قالب­گیری طی شد. قالب­ها با ضخامت 7ـ5 میکرومتر برش خوردند و به وسیله H&E رنگ­آمیزی شدند و مورد مطالعه قرار گرفتند. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون‌های آماری آنالیز واریانس یک طرفه و تست توکی تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته­ها: نتایج نشان داد که در گروه‌ درمان تعداد سلول‌های هرمی ‌در CA1 و تعداد سلول‌های لایه گرانولار شکنج دندانه‌ای و ضخامت لایه‌های شکنج دندانه‌ای نسبت به گروه کنترل تفاوت معنی‌داری داشت و در گروه سرب با دوز 20 میلی‌گرم، گروه سرب با دوز 20 میلی‌گرم به همراه عصاره جوانه گندم با دوز 100 میلی‌گرم، تعداد سلول‌های هرمی‌ در CA1 و تعداد سلول‌های و ضخامت لایه گرانولار شکنج دندانه‌ای نسبت به سایر گروه‌های که مورد بررسی قرار گرفتند، اختلاف معنی‌داری مشاهده شد. هم‌چنین در گروه‌های سرب با دوز 20 میلی‌گرم و عصاره جوانه گندم 200، عصاره جوانه گندم 100 نسبت به گروه کنترل بررسی شد و در ضخامت لایه‌های شکنج ‌دندانه‌ای، تعداد سلول‌های هرمی ‌در CA1 و سلول‌های لایه گرانولار اختلاف معنی‌داری مشاهده نشد و وزن موش در همه گروه‌ها نسبت به گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفته بود. کاهش یافته و اختلاف معنی‌داری را نشان داد. هم‌چنین وزن  مغز در همه گروه‌های مورد بررسی نسبت به گروه کنترل افزایش معنی‌داری مشاهده شد.
 
نتیجه­گیری: با توجه به یافته‌های مطالعه می‌توان گفت که مصرف عصاره جوانه گندم، به دلیل خاصیت ضد استرس اکسداتیو می‌تواند در بهبود ضایعات ناشی از سرب بر روی هیپوکامپ مغز موش صحرایی مؤثر واقع شود. عصاره جوانه گندم توانایی جبران ضایعات ناشی از سرب در هیپوکامپ را دارد، که میزان جبران بستگی به دوز تجویزی است.
 
 
واژه‌های کلیدی: عصاره جوانه گندم، سرب، شکنج دندانه‌ای، هیپوکامپ، موش صحرایی
متن کامل [PDF 3311 kb]   (173 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آناتومی
دریافت: 1397/12/15 | پذیرش: 1397/12/15 | انتشار: 1397/12/15


XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 1 - ( 1-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها