:: دوره 24، شماره 5 و ضمیمه2 - ( 10-1398 ) ::
جلد 24 شماره 5 و ضمیمه2 صفحات 998-1012 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی درمان متمرکز بر شفقت به شیوه گروهی بر شرم درونی شده در بیماران مبتلا به پسوریازیس
موسی الرضا برزمینی1 ، علی حسینائی 2
1- گروه روان شناسی و علوم تربیتی، واحد آزاد شهر، دانشگاه آزاد اسلامی، آزادشهر، ایران
2- گروه روان شناسی و علوم تربیتی، واحد آزاد شهر، دانشگاه آزاد اسلامی، آزادشهر، ایران ، @gmail.com
چکیده:   (1244 مشاهده)
زمینه و هدف: پسوریازیس یک بیماری شایع، التهابی و مزمن است که مشکلات روان­شناختی زیادی را برای بیماران مبتلا به همراه دارد. درمان متمرکز بر شفقت شیوه درمانی نوینی است که با هدف کاهش میزان خودانتقادی و شرم در افراد شکل گرفت. با توجه به این که بیماران مبتلا به پسوریازیس به دلیل اثرات نامطلوب بیماری بر زیبایی فرد، احساس شرم زیادی دارند، لذا مطالعه حاضر با هدف تعیین و بررسی اثربخشی درمان متمرکز بر شفقت به شیوه گروهی بر شرم درونی شده در بیماران مبتلا به پسوریازیس انجام شد.
 
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه نیمه آزمایشی با بهره‌گیری از طرح پیش‌آزمون‌ـ پس‌آزمون و پیگیری با گروه کنترل بود.  40 بیمار مبتلا به پسوریازیس مراجعه کننده به کلینیک تخصصی پوست بیمارستان حکیم جرجانی و بیمارستان شهید صیاد شیرازی شهر گرگان در سال 1397 به شیوه در دسترس انتخاب و با تخصیص تصادفی در گروه‌های 20 نفره آزمایش و کنترل جایگزین شدند. برای جمع‌آوری داده­ها از مقیاس شرم درونی شده کوک استفاده شد که در مراحل پیش‌آزمون ـ پس‌آزمون و پیگیری یک ماهه به وسیله آزمودنی­های هر دو گروه تکمیل شد. آزمودنی­های گروه آزمایش به مدت 8 جلسه دو ساعته در معرض درمان متمرکز بر شفقت قرار گرفتند، در حالی که شرکت کنندگان گروه کنترل تا پایان مرحله پیگیری، درمانی دریافت ننمودند.  داده‌ها با استفاه از آزمون‌های تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر و بونفرونی تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته­ها: میانگین و انحراف‌معیار نمرات شرم درونی شده آزمودنی­های گروه آزمایش در مرحله پیش‌آزمون 53/3±40/77، در مرحله پس‌آزمون 37/3± 75/62 و در مرحله پیگیری63/3±50/60 بود. در گروه کنترل نیز، میانگین و انحراف‌معیار نمرات شرم درونی شده در مرحله پیش آزمون 04/5± 25/77، در مرحله پس‌آزمون20/4± 65/78 و در مرحله پیگیری67/4± 85/76 به دست آمد. نتایج تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر نشان داد که درمان متمرکز بر شفقت به طور معنی‌داری موجب کاهش شرم درونی شده در بیماران گروه تحت مداخله در مراحل پس‌آزمون و پیگیری شده بود(01/0 >p).
 
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته­های این مطالعه توضیه می­شود از شیوه درمانی متمرکز بر شفقت جهت کاهش مشکلات روان‌شناختی و افزایش سلامت روان بیماران پوستی در مراکز و کلینیک­های تخصصی پوست استفاده گردد.
 
 
واژه‌های کلیدی: شرم درونی شده، درمان متمرکز بر شفقت، پسوریازیس، بیمار
متن کامل [PDF 3990 kb]   (79 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۳/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۳


XML   English Abstract   Printدوره 24، شماره 5 و ضمیمه2 - ( 10-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها