:: جلد 24 - ::
جلد 24 - صفحات 332-319 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر عصاره هیدروالکلی گل قاصد بر روی گلوگز، LDL، HDL، VLDL و کلسترول تام خون در موش‌های صحرایی نر بالغ نژاد ویستار دیابتی شده با استروپتوزوتوسین
معصومه بهمیاری 1، مینو محمودی2 ، فائزه نشاطی2 ، مریم جوهری2
1- گروه زیست شناسی، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، همدان، ایران ، masumebahmyari@yahoo.com
2- گروه زیست شناسی، واحد همدان، دانشگاه آزاد اسلامی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (2882 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت میلتوس یک اختلال آندوکرین است که موجب اختلالات متابولیکی در متابولیسم کربوهیدرات­­­­­ها، لیپیدها و پروتئین­ها می­شود، بررسی‌های زیادی نشان می­دهند که مصرف گیاهان دارویی خطر بروز بیماری‌های مزمن مانند دیابت را در انسان کاهش می­دهند. هدف از این مطالعه تعیین و بررسی تأثیر عصاره هیدروالکلی گل قاصد بر روی گلوگز، LDL، HDL، VLDL و کلسترول تام خون در موش‌های صحرایی نر بالغ  نژاد ویستار دیابتی شده با استروپتوزوتوسین بود.
 
روش بررسی: در این مطالعه تجربی که در اواخر زمستان 1390 انجام شد،30 سر موش صحرایی نر بالغ نژاد ویستار به صورت تصادفی به 5 گروه کنترل، دیابتی و دیابتی تیمار شده با دوزهای 50، 100 و200 میلی‌گرم بر کیلوگرم از عصاره هیدروالکلی برگ گل قاصد تقسیم شدند. القای دیابت به وسیله استرپتوزوتوسین و به صورت درون صفاقی انجام شد. پس از 30 روز تیمار حیوانات میزان گلوگز، LDL، HDL، VLDL و کلسترول پلاسمای خون اندازه‌­گیری شدند. داده­های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون آنالیز واریانس یک طرفه و توکی تجزیه وتحلیل شدند.
 
یافته­ها: در گروه­های تیمار با دوزهای 200,100,50 میلی‌گرم بر کیلوگرم عصاره برگ گل قاصد میزان کلوگز به صورت معنی‌داری کاهش یافته(01/0p<). هم‌چنین میزان LDL.VLDL و کلسترول تام در گروه‌های تیمار با عصاره کاهش معنی‌داری را نسبت به گروه کنترل دیابتی نشان داد(01/0p<).
 
 نتیجه‌گیری: عصاره­ هیدروالکلی گل قاصد موجب بهبود تغییرات نامطلوب مقدار کلسترول LDL وHDL می­گردد که این اثر می­تواند برای کاستن عوارض قلبی ـ عروقی ناشی از دیابت قندی مورد توجه باشد، از آنجا که میزان تری گلیسیرید دوز بالا به وسیله عصاره نامبرده به طور چشمگیری کاهش یافت در نتیجه باید انتظار داشت که سنتز VLDL نیز کم شود. 
 
 
واژه‌های کلیدی: کلسترول، دیابت، گل قاصد
متن کامل [PDF 253 kb]   (901 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
دریافت: 1397/6/22 | پذیرش: 1398/3/19 | انتشار: 1398/4/15XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 24 - برگشت به فهرست نسخه ها