:: دوره 23، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 459-475 برگشت به فهرست نسخه ها
دیدگاه‌ها و نظرات مردم شهر یاسوج درباره مصرف نمک: یک مطالعه کیفی با رویکرد تحلیل محتوا
مهدی لایقی اصل1 ، جان محمد ملک زاده2 ، محسن شمس 3، مصطفی ملکی4
1- گروه آموزش و ارتقای سلامت، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران،
2- گروه علوم تغذیه، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران،
3- مرکز عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران، ، moshaisf@yahoo.com
4- گروه آموزش و ارتقای سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (398 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: مصرف بیش از حد نمک یکی از مهم‌ترین عوامل خطر رفتاری در بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی است و اولین علت مرگ و میر در جهان و ایران به شمار می‌رود. این مطالعه با هدف استخراج دیدگاه ها و نظرات مردم شهر یاسوج درباره مصرف نمک انجام شده است تا از یافته‌های آن در طراحی و اجرای یک مداخله رفتاری برای کاهش میزان مصرف نمک استفاده شود.

 

روش بررسی: در این پژوهش کیفی که با رویکرد تحلیل محتوا انجام شد، داده‌ها از طریق شش جلسه بحث گروهی متمرکز با حضور 66 نفر از ساکنان شهر یاسوج جمع‌آوری شد. ابزار جمع‌آوری داده‌ها در بحث‌های گروهی، سؤالات نیمه ساختارمند طراحی شده بود. نظرات ارایه شده به طور کامل ضبط، ثبت و پیاده‌سازی شد و تحلیل آنها با کمک روش تحلیل محتوا و به صورت دستی انجام شد. در نهایت پنج موضوع اصلی و 31 زیرموضوع مشخص و پس از چند بار بازخوانی، مضامین اصلی با معنای مشابه با یکدیگر دسته‌بندی شدند.

 

یافته‌ها: پنج موضوع اصلی شامل خودارزیابی افراد از میزان مصرف نمک(با 5 زیرموضوع)، عوارض مصرف زیاد نمک(با 3 زیرموضوع)، موانع کم کردن مصرف نمک(با 11 زیرموضوع)، راهکارهای پیشنهادی برای کاهش مصرف نمک(با 8 زیرموضوع)، کانال‌های ارتباطی برای ارتباط با افراد و ترغیب آنان برای کاهش مصرف نمک(با 4 زیرموضوع) مشخص شد. اکثر شرکت کنندگان در مطالعه از میزان مصرف نمک خود آگاهی نداشتند، عوارض مصرف زیاد نمک را تنها در بروز فشارخون می‌دانستند، اجرای برنامه‌های آموزشی در منزل و با کمترین صرف وقت و برای کلیه اعضای خانواده، و عرضه جایگزین‌های سالم برای نمک را پیشنهاد کردند، پزشکان و مراقبان سلامت در مراکز ارایه خدمات را مهم‌ترین افراد تأثیرگذار برای اصلاح رفتار خود می‌دانستند.

 

نتیجه‌گیری: برای اصلاح رفتارهای مخاطره‌آمیزی مانند مصرف نمک زیاد در جامعه، اطلاع از دیدگاه ها و نظرات آنان مهم است تا براساس آنها مداخلات مخاطب محور اثربخش طراحی و اجرا شود.

 

واژه‌های کلیدی: مصرف نمک، مطالعه کیفی، تحلیل محتوا
متن کامل [PDF 3845 kb]   (143 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۶ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۱۴ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 23، شماره 4 - ( مهر و آبان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها