:: دوره 22، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) ::
جلد 22 شماره 6 صفحات 765-754 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر بازتوانی قلبی با فعالیت ورزشی تناوبی شدید بر سطوح سرمی‌گالکتین۳ـ و کسر جهشی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی
مریم سیوف جهرمی1، خسرو ابراهیم2، محمدعلی بابایی بیگی3، حجت الله نیک بخت1
1- گروه فیزیولوژی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران،
2- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید بهشتی تهران، تهران، ایران، ، K-ebrahim@sbu.ac.ir
3- مرکز تحقیقات قلب و عروق، دانشگاه شیراز، شیراز، ایران
چکیده:   (4047 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: بازتوانی قلبی موجب بهبود ظرفیت عملکردی بیماران نارسایی قلبی می‌شود. بنابراین هدف این مطالعه بررسی تأثیر هشت هفته تمرین تناوبی با شدت زیاد بر کسر جهشی و سطح سرمی‌گالکتین ـ۳ در بیماران قلبی بود.
 

روش بررسی: در این مطالعه نیمه تجربی، ۲۴ بیمار قلبی مرد(سن ۱۷/۶±۱۸/57سال، وزن ۸۹/۱۳±۵/۷۶ کیلوگرم، شاخص توده بدن ۳۹/۳±۳۴/25، قد ۵۷/۵±۵/169 سانتی‌متر) مرکز قلب‌الزهرا شیراز که دارای کسر تزریقی50ـ۴۰ درصد بودند، به طور تصادفی به دو گروه تمرین تناوبی شدید و گروه کنترل تقسیم شدند. برنامه گروه تمرین شامل ۱۲ تکرار ۵/۱ دقیقه‌ای فعالیت بر روی دوچرخه کارسنج و ۸ تکرار ۵/۱ دقیقه‌ای فعالیت بر روی تردمیل بود و بین هر تناوب، ۴۵ تا ۶۰ ثانیه استراحت فعال با شدت ۴۰–۶۰ درصد  VO2peak بود که به مدت ۸ هفته و ۳ جلسه در هفته انجام شد. شدت فعالیت ورزشی با ۶۰ـ۵۰ درصدVO2peak  در هفته اول شروع و هر هفته ۱۰درصد به شدت اضافه شد و از هفته ۴ تا پایان پروتکل تمرین با شدت9۰ـ8۰ درصد ادامه پیدا کرد. خون‌گیری قبل و ۴۸ ساعت پس از آخرین جلسه تمرین در شرایط یکسان در هر دو گروه انجام شد. سطح سرمی‌گالکتین ـ۳ با استفاده از کیت الایزا  اندازه‌گیری شد. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از تی مستقل و تی زوجی مورد تحلیل قرار گرفت.

 
یافته‌ها: نتایج نشان داد که در بیماران پس از تمرین تناوبی شدید در گروه تمرین نسبت به قبل از تمرین سطح گالکتین ـ۳ کـــاهش (003/0=p ) و کسر جهشی افزایش(001/0=p ) پیدا کرد، هم‌چنین در گروه کنترل در مقایسه پیش و پس‌آزمون سطح گالکتین ـ۳ افزایش(001/0=p ) و کسر جهشی کاهش(003/0=p ) یافت. در مقایسه بین دو گروه، گروه تمرین کاهش معنی‌داری در میزان گالکتین ـ۳ (001/0=p ) و افزایش معنی‌دار در کسر جهشی را نشان داد(001/0=p ).
 
نتیجه‌گیری: تمرین تناوبی شدید به جهت کاهش سطوح گالکتین ـ ۳ و افزایش کسر تزریقی می‌تواند موجب بهبود ظرفیت عملکردی قلب در بیماران قلبی عروقی شود.
 
 
واژه‌های کلیدی: تمرین تناوبی شدید، بیماران نارسایی قلبی، گالکتین-۳، کسر تزریقی
متن کامل [PDF 537 kb]   (935 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: 1396/3/31 | پذیرش: 1396/6/29 | انتشار: 1396/11/2


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها