:: دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 311-324 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر هشت هفته تمرین هوازی بر شاخص های استرس اکسیداتیو در رت های قرار گرفته در معرض اشعه الکترومغناطیس مایکروویو ساطع شده از روترهای Wi-Fi
بهرام پورفاضلی، اکبر اعظمیان جزی ، محمد فرامرزی1، سید محمدجواد مرتضوی2
1- دانشیار دانشگاه شهرکرد
2- استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز
چکیده:   (468 مشاهده)

چکیده

زمینه و هدف: قرار گرفتن در معرض امواج الکترومغناطیس می تواند باعث استرس اکسیداتیو شده و از طرفی عملکرد سیستم آنتی اکسیدانی بدن با ورزش منظم افزایش یافته و باعث کاهش استرس اکسیداتیو می شود. هدف از مطالعه حاضر بررسی تاثیر هشت هفته تمرین ورزش هوازی بر مارکرهای استرس اکسیداتیو در رت های قرار گرفته در معرض اشعه الکترومغناطیس مایکروویو ساطع شده از روترهای Wi-Fi بود.

روش بررسی: در این مطالعه تجربی30 سر رت نر 8 هفته­ای از نژاد ویستار با محدوده وزنی 20±200 گرم به طور تصادفی به چهار گروه گروه کنترل، اشعه، ورزش و اشعه+ ورزش تقسیم شدند. برنامه اصلی تمرین ورزشی شامل 8 هفته (یک جلسه در روز و پنج روز هفته) دویدن روی تردمیل مخصوص حیوانات با 40 تا60  درصد حداکثر سرعت و پروتکل اشعه شامل روزانه یک ساعت مواجهه با  اشعه45/2 گیگاهرتز ساطع شده از مودم  Wi-Fiو به مدت 8 هفته بود. قبل و 48 ساعت پس از مداخلات اصلی، از کلیه گروه ها نمونه خونی گرفته شد. سطوح پلاسماییSOD و  GPX به روش الیزا و با استفاده از کیت های معتبر و MDA به روش TBA ااندازه گیری و داده ها با استفاده از آزمون های آنالیز واریانس یک­طرفه، تی وابسته و تعقیبی توکی تجزیه و تحلیل شدند ( 05/0≥P ).

یافته ها: نتایج آزمون تحلیل واریانس یک طرفه حاکی از وجود اختلاف معنی داری بین گروه های مختلف تحقیق بود به این صورت که هشت هفته مواجهه با اشعه Wi-Fi باعث کاهش سطح پلاسمایی SOD و GPx  و افزایش MDA   شده و از طرف دیگر هشت هفته تمرین ورزش هوازی افزایش سطح پلاسمایی SOD و GPx و کاهش MDA شد.  نتایج آزمون توکی نشان داد در زمینه SOD و GPx  تفاوت بین همه گروه ها، به استثنای گروه های ورزش با اشعه+ورزش (119/0=P و 073/0=P) معنی دار بود. و در زمینه MDA تفاوت بین همه گروه ها، به استثنای گروه اشعه+ورزش با گروه های ورزش و کنترل (323/0=P و 717/0=P) معنی دار بود. نتایج آزمون تی وابسته نیز حاکی از تفاوت معنی داری بین پیش آزمون و پس آزمون همه متغییرهای تحقیق بود.

نتیجه گیری:در مجموع به نظر می رسد تمرینات منظم ورزش هوازی می تواند اثرات مفیدی بر سیستم آنتی اکسیدانی داشته و باعث تعدیل در مارکرهای استرس اکسیداتیو ناشی اشعهWi-Fi  شود.

واژه‌های کلیدی: کلید واژه ها: استرس اکسیداتیو، Wi-Fi، ورزش هوازی، سیستم آنتی اکسیدان، اشعه الکترومغناطیس
متن کامل [PDF 189 kb]   (94 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: ۱۳۹۶/۳/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳XML   English Abstract   Print


دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها