:: دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 375-389 برگشت به فهرست نسخه ها
" ارزیابی مراقبت های پرستاری مرتبط با ایمنی بیمار با استانداردها در بخش مراقبت های ویژه ( ICU )"
حبیبه بیات منش1، منصوره زاغری تفرشی 2، هومان منوچهری3، علیرضا اکبرزاده باغبان4
1- کارشناسی ارشد دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
2- دانشیار دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، tafreshi@sbmu.ac.ir
3- دانشیار دانشکده پرستاری مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
4- دانشیار دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (742 مشاهده)
مقدمه و هدف: ارتقاء کیفیت خدمات درمانی از دغدغه های اصلی سازمان های ارائه دهنده خدمات سلامت است . امنیت بیمار به معنای فقدان هرگونه آسیب ناشی از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی است. در بخش مراقبت های ویژه به دلایلی چون پیچیدگی شرایط بیمار و فرایند درمان، امکان بروز خطا و رویدادهای ناخواسته به حداکثر می رسد و نیازمند توجه جدی است. هدف از این مطالعه تعیین میزان مطابقت مراقبت های پرستاری مرتبط با ایمنی بیمار با استانداردها  در بخش های مراقبت ویژه است.
روش: در این مطالعه  توصیفی، 1998 مراقبت پرستاری  مرتبط با ایمنی بیمار طی عملکرد شیفت صبح 54 پرستار در سه
 
بخش مراقبت ویژه بیمارستان های منتخب دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در زمستان سال
 
1394  با استفاده از چک لیست پژوهشگر ساخته که شامل 37 عبارت  و 6 حیطه بود، ارزیابی شد. این حیطه ها شامل پذیرش  و ارزیابی اولیه بیمار، انجام پروسیجر صحیح در محل صحیح از بدن بیمار،  اجتناب از اتصالات نادرست لوله ها و سوند بیمار، پیشگیری از سقوط بیمار، پیشگیری از زخم بستر و پیشگیری از عفونت های  بیمارستانی بود. چک لیست پس از تعیین روایی صوری و محتوا(96%CVI=) و پایایی به روش محاسبه ضریب توافق بین مشاهده گرها(99% ICC=)، با مشاهده عملکرد توسط پژوهشگر در شیفت های صبح، برای 54 پرستار تکمیل و داده ها با استفاده از آمار توصیفی بررسی شد.
یافته ها:  در مشاهده عملکرد 54 پرستار بخش های مراقبت ویژه ، متوسط میزان مطابقت مراقبت های پرستاری مرتبط با ایمنی بیمار در مقایسه با چک لیست مورد نظر از 100 امتیاز، نامطلوب(75/46)ارزیابی شد. بیشترین میزان مطابقت مربوط به حیطه پیشگیری از سقوط بیمار نسبتاً مطلوب(25/50)؛  و کمترین میزان مربوط به حیطه پیشگیری از زخم بستر نامطلوب(87/1) ارزیابی گردید
 
.

نتیجه گیری: میزان مطابقت مراقبت های پرستاری مرتبط با ایمنی  بیمار در بخش مراقبت های ویژه، با استانداردها فاصله دارد. مدیران حوزه درمان در راستای ارتقای کیفیت خدمات درمانی ارائه شده به بیمار توسط پرستار در رابطه با شاخص های ایمنی بیمار در بخش مراقبت ویژه و به دنبال آن افزایش ایمنی بیماران جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به آنها در نتیجه ارائه این مراقبت ها، باید  بر حسابرسی و نظارت منظم در مراقبت های پرستاری و برنامه های آموزش مداوم، تاکید بیشتری نمایند.
 
واژه‌های کلیدی: ارزیابی، ایمنی بیمار، بخش مراقبت های ویژه، مراقبت پرستاری
متن کامل [PDF 170 kb]   (192 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: پرستاری-جراحی-ویژه-کودکان
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳XML   English Abstract   Print


دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها