[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) ::
جلد 22 شماره 4 صفحات 442-458 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر هشت هفته تمرین هوازی و مکمل ترکیبی گیاهی (سنبل الطیب هندی و بادرنجبویه) بر میگرن
زهره اسکندری1، بهمن میرزایی 2، حمید اراضی1
1- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران
2- دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه گیلان، رشت، ایران ، bmirzaei2000@yahoo.com
چکیده:   (1031 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: میگرن یک بیماری ناتوان کننده است که باعث درد و رنج فروان برای مبتلایان می‌شود. هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر هشت هفته تمرین هوازی و مکمل ترکیبی گیاهی بر شاخص‌های سردرد شامل تکرار، مدت و شدت سردرد و هم‌چنین تعداد داروهای سنتتیک مصرف شده و  علایم افسردگی و اضطراب بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه تجربی و کاربردی می‌باشد، لذا 24 بیمار زن مبتلا به میگرن که واجد شرایط شرکت در این مطالعه بودند، به صورت تصادفی در دو گروه تمرین هوازی(12 نفر) و مکمل ترکیبی گیاهی(12 نفر) قرار گرفتند. برنامه تمرین بیماران گروه تمرین هوازی در مدت هشت هفته و هر هفته سه جلسه و هر جلسه شامل 75 دقیقه فعالیت هوازی(15 دقیقه گرم کردن، 45 دقیقه تمرین، 15 دقیقه سرد کردن) با شدت متوسط اجرا شد. گروه مکمل ترکیبی گیاهی نیز هشت هفته کپسول گیاهی مصرف کردند؛ هر کپسول شامل 200 میلی گرم سنبل الطیب و 80 میلی گرم بادرنجبویه بود که در چهار هفته اول دو بار در روز و در چهار هفته دوم سه بار در روز مصرف شد. شاخص‌های سردرد و تعداد داروهای سنتتیک مصرف شده به وسیله پرسشنامه روزنگار سردرد ارزیابی گردید و از پرسشنامه اضطراب و افسردگی بک برای علایم اضطراب و افسردگی استفاده شد. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون‌های تی مستقل و تی همبسته تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: در گروه مکمل ترکیبی دو گیاه، مصرف هشت هفته کپسول گیاهی باعث کاهش معنی‌دار در تعداد روزهای سردرد/تکرار سردرد، شدت سردرد، نمرات افسردگی و تعداد داروهای سنتتیک مصرف شده گردید(05/0p<). نمرات اضطراب نیز کاهش یافت، اما معنی‌دار نبود. علاوه بر این، مدت سردرد نسبت به قبل از پژوهش تفاوتی نداشت. در گروه تمرین هوازی، هشت هفته فعالیت باعث کاهش معنی‌دار در تعداد روزهای سردرد/تکرار سردرد، شدت سردرد، علایم اضطراب و افسردگی و تعداد داروهای سنتتیک مصرف شده گردید، اما مدت سردرد تغییری نکرد. هم‌چنین با مقایسه متغیرهای شاخص‌های سردرد، اضطراب و افسردگی بین دو گروه مشخص شد. این متغیرها در مرحله پایه و پایان مطالعه مشابه بودند و تفاوت معنی‌داری بین آنها مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: تمرین هوازی و مکمل ترکیبی گیاهی می‌توانند یک جایگزین درمان مناسب برای بیماران مبتلا به میگرن که نمی‌توانند عوارض جانبی داروهای سنتتیک را تحمل نمایند یا سود نمی‌برند، باشد.
 


 
واژه‌های کلیدی: میگرن، تمرین هوازی، سنبل الطیب، بادرنجبویه
متن کامل [PDF 599 kb]   (190 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۶/۷/۶
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Eskandari Z, Mirzaei B, Arazi H. The Effect of Eight Weeks of Aerobic Training and Complementary Plant Supplements (Indian Valerian and Melissa Officinalis) on Migraine. Armaghane danesh. 2017; 22 (4) :442-458
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1732-fa.html

اسکندری زهره، میرزایی بهمن، اراضی حمید. تأثیر هشت هفته تمرین هوازی و مکمل ترکیبی گیاهی (سنبل الطیب هندی و بادرنجبویه) بر میگرن. ارمغان دانش. 1396; 22 (4) :442-458

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1732-fa.htmlدوره 22، شماره 4 - ( مهر و آبان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3731