:: دوره 22، شماره 2 - ( خرداد و تير 1396 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 229-220 برگشت به فهرست نسخه ها
شیوع انتاموبا ژینژیوالیس و تریکوموناس تناکس در افراد مبتلا به پریودنتیت و ژنژیویت مراجعه کننده به درمانگاه دندان پزشکی رسالت شهرکرد در سال 1394
محمد صالح غفاری گوشه1، بهمن خلیلی2، سلیمان خیری3، آمنه شارقی4، سعید حیدری سورشجانی5
1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران
2- گروه انگل شناسی و قارچ شناسی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران، ، bahman_khalili@yahoo.com
3- گروه آمار زیستی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران
4- گروه دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران،
5- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر برسلامت، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران
چکیده:   (4808 مشاهده)
چکیده:
زمینه و هدف: آنتامبا ژنژیوایس و تریکوموناس تناکس تک یاخته‌های دهانی هستند که ممکن است باعث ژنژیویت و پریودنتیت شوند. هدف از مطالعه حاضر تعیین میزان شیوع این دو تک یاخته در افراد بالای 14 سال مبتلا به پریودنتیت وژنژیویت صورت بود.
 
روش بررسی: دراین مطالعه توصیفی ـ مقطعی540 بیمار مراجعه کننده به درمانگاه دندانپزشکی رسالت شهرکرد درسال 1394 در دو گروه 270 نفری بیماران شامل؛ پریودنتیت و ژنژیویت و افراد سالم وارد مطالعه شدند. نمونه‌های تهیه شده به روش‌های گسترده مرطوب، رنگ‌آمیزی گیمسا و تریکروم مورد بررسی قرار گرفتند. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون‌های آماری مجذور کای، ازمون دقیق فیشر و انالیز رگرسیون تجزیه وتحلیل شدند.
 
یافته‌ها: در گروه افراد سالم هیچ مورد مثبتی از نظر آنتامباژنژیوالیس و تریکوموناس تناکس مشاهده نشد. میزان شیوع آنتامبا ژنژیوایس و تریکوموناس در افراد بیمار در روش گسترش مرطوب 3 درصد، رنگ‌آمیزی تریکروم 9/1 درصد و در رنگ‌آمیزی گمیسا 7/0 درصد بود. براساس مدل رگرسیون لوجستیک هیچ کدام از متغیرهای سن، جنس، محل سکونت، استعمال دخانیات، استفاده از مسواک، استفاده از نخ دندان و pH دهان ارتباطی با شیوع عفونت تک یاخته‌ای آنتامباژنژیوالیس و تریکوموناس تناکس نداشتند(05/0<p).
 
نتیجه‌گیری: در افراد مبتلا به پریودنتیت و ژنژیویت مراجعه کننده به کلینیک دندان پزشکی  عفونت انگلی به آنتامبا ژینژیوالیس و تریکومکوناس واژینالیس در حد پایین است و احتمالاً عوامل غیر انگلی دیگری از جمله باکتری‌ها و یا دیگر میکروارگانیزم‌ها در ایجاد آن نقش دارند. 
 
 
واژه‌های کلیدی: آنتامباژنژیوالیس، تریکوموناس تناکس، ژنژیویت، پریودنتیت
متن کامل [PDF 162 kb]   (852 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: دندانپزشکی
دریافت: 1395/11/27 | پذیرش: 1396/3/19 | انتشار: 1396/3/23


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 22، شماره 2 - ( خرداد و تير 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها