[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 2 - ( خرداد و تير 1396 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 145-160 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه عملکردی مونوسیت های جدا شده از فلاسک های کشت در روش‌های لیدوکائین/EDTA ، تریپسین و PBS سرد/EDTA
هادی اسمعیلی گورچین قلعه1، سید میثم ابطحی فروشانی 2، ناهیده افضل آهنگران1، سیامک ناجی حدادی3
1- گروه میکروبیولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه ارومیه دانشگاه ارومیه
2- گروه میکروبیولوژی، دانشکده دامپزشکی، دانشگاه ارومیه دانشگاه ارومیه ، meysamabtahi@hotmail.com
3- مرکز سالید تومور، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
چکیده:   (247 مشاهده)

زمینه و هدف: دسترسی آسان، استحصال سریع و پتانسیل بالای درمانی سلولهای مونوسیت، موجب شده است که در تحقیقات سلول درمانی توجه ویژهای به این سلول شود. مونوسیتها از جمله سلولهای چسبنده به فلاسک محسوب میگردند. بنابراین یافتن روش جداسازی مناسب که کمترین آسیب به سلول و عملکرد آن برساند از اهمیت خاصی برخوردار است. در این مطالعه به مقایسه قابلیتهای عملکردی مونوسیت بعد از جداسازی با سه روش لیدوکائین/EDTA ، تریپسین و PBS سرد/EDTA پرداخته است.

روش بررسی: در این مطالعه تجربی،بعد از استخراج سلول­های تک هسته­ای خون محیطی از موش BALB/c ، سلول­هاcell/ml) 107×1) در محیط کشت RPMI در فلاسک کشت T25 به مدت 4 ساعت انکوبه شدند. بعد از اتمام زمان انکوباسیون سلول­های غیر چسبنده (عمدتا لنفوسیتها) با دو بار شستشوی آرام جدا شده و از فلاسک خارج گردیدند. سپس برای جداسازی سلول­های مونوسیت چسبیده از 3 روش تریپسین، روش لیدوکائین و فسفات بافر سالین سرد استفاده گردید و بعد از جداسازی سلول­ها با هر روش، قابلیت­های عملکردی مونوسیت­ها سنجیده شد و با هم دیگر مقایسه گردیدند. داده­ها به شیوه آنالیز  واریانس یک طرفه تحلیل شدند. P<0.05 به عنوان سطح معنی دار در نظر گرفته شد.

یافته­ها: نتایج حاصل نشان داد که، میزان استحصال، زنده مانی،فعالیت متابولیک، درصد فاگوسیتوز، انفجار تنفسی، میزان نیتریک اکساید و قابلیت مخمر کشی در سلول­هایی که با روش لیدوکائین جداشده بودند نسبت به گروه­های دیگر به طور معنی داری بیشتر بود.هرچند که شیوه استفاده از تریپسین با وجود اینکه موجب استحصال سلول بیشتری نسبت به روش PBS سرد می­شود ولی این سلول­ها در مقایسه با روش لیدوکائین/EDTA و یا PBS سرد/EDTA، اختلال فیزیولوژیک قابل توجهی دارند. برداشت نوترال رد توسط سلول‌های مونوسیت جداسازی شده با روش تریپسین نسبت به دو روش دیگر  در سطح پایین­تری می­باشد. در مقایسه بین شیوه PBS سرد و لیدوکائین به نظر می­رسد که  بین مونوسیت­های به دست آمده از دو روش فوق  از نظر برداشت نوترال رد اختلاف معنی داری وجود ندارد.

نتیجه گیری: در مقایسه با روشهای تریپسین و  PBS سرد/EDTA ،روش لیدوکائین/EDTA یک مناسب جهت جداسازی مونوسیتهای چسبیده به کف فلاسک به دلیل استحصال سلولهای بشتر و کارآمد می­باشد.

واژه‌های کلیدی: جداسازی، عملکرد، مونوسیت، لیدوکائین، تریپسین، بافر فسفات سالین
متن کامل [PDF 240 kb]   (47 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمونولوژی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Esmaili Gourvarchin Galeh H, Abtahi Froushani M, Afzal Ahangaran N, Naji Hadai S. Functional Comparison of monocytes isolated from culture flask by lidocaine/EDTA, trypsin and cold-PBS/EDTA . Armaghane danesh. 2017; 22 (2) :145-160
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1690-fa.html
اسمعیلی گورچین قلعه هادی، ابطحی فروشانی میثم، افضل آهنگران ناهیده، ناجی حدادی سیامک. مقایسه عملکردی مونوسیت های جدا شده از فلاسک های کشت در روش‌های لیدوکائین/EDTA ، تریپسین و PBS سرد/EDTA. ارمغان دانش. 1396; 22 (2) :145-160

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1690-fa.html

دوره 22، شماره 2 - ( خرداد و تير 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.052 seconds with 794 queries by yektaweb 3443