:: دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 405-418 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر داروی لیراگلوتاید بر تغییرات بافتی رحم، هورمونهای استرادیول و FSH در موش نژاد NMRI
سارا آتش نژاد1، نسیم حیاتی رودباری 2، سیمین محمدی گرجی، کاظم پریور1
1- گروه آموزش زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران،
2- گروه آموزش زیست‌شناسی، دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران، ، hayati@srbiau.ac.ir
چکیده:   (1349 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: داروی لیراگلوتاید برای درمان چاقی­های مزمن و دیابت نوع دو، که از عوامل ناباروری میباشند، مورد استفاده قرار می­گیرد. با توجه به این که رحم به عنوان مهمترین عضو دستگاه تولید مثل در معرض آسیب، به ویژه به وسیله داروهای شیمیایی می­باشد، در این پژوهش تأثیر داروی لیراگلوتاید بر روی تغییرات بافتی رحم، هورمونهای استرادیول و FSH در شرایط درون تنی بر روی موش نژاد NMRI بود.
 
روش بررسی:  این پژوهش تجربی، بر روی 28 سر موش ماده بالغ نژاد NMRI (8 تا 12 هفتهای) با وزن  بین 25 تا 30 گرم انجام گردید. موشهای ماده به طور تصادفی در چهار گروه (هفت تایی) شامل؛ کنترل، شم و دو گروه تجربی تقسیم شدند. گروه کنترل بدون تزریق و به گروههای شم و تجربی 1 و 2 به ترتیب حلال دارو(آب مقطر) و لیراگلوتاید با دوزهای 6/0 میلیگرم بر کیلوگرم و 8/1 میلیگرم بر کیلوگرم تزریق گردید. تزریق به صورت روزانه و در یک ساعت معین به صورت زیرجلدی صورت گرفت.  پس از 30 روز تزریق، موش­ها عمیقاً به وسیله اتر بیهوش شده و ضمن خونگیری از قلب، رحم از بدن خارج گردید. به دنبال رنگآمیزی، نمونه­ها با استفاده از میکروسکوپ نوری مورد بررسی بافتی قرار گرفتند. دادههای جمعآوری شده با استفاده از آزمون آماری آنالیز واریانس یک طرفه (آنوا)  و تست توکی تجزیه و تحلیل شدند.
 
یافته­ها: وزن موش­ها در گروه­های تجربی 1و2 به طور معنی­دار(01/0>p) و (001/0p<) در مقایسه با گروه کنترل و شم کاهش یافته است. همچنین ضخامت جدار رحم (از لومن تا آخرین لایه) و نیز قطر لومن، به ترتیب کاهش معنیدار(05/0p<) و (01/0>p) را در گروههای تجربی نشان داد. ضخامت آندومتر در گروه­های تجربی یک و دو به ترتیب کاهش معنیدار(01/0>p) و (001/0 p<) و همچنین ضخامت  پریمتر در گروه تجربی دو کاهش معنی­دار(05/0p<) در مقایسه با گروه کنترل و شم یافت. به علاوه در اثر استفاده از دارو، تعداد غدد رحم در گروههای تجربی یک و دو به ترتیب افزایش معنیدار(05/0p<) و(01/0>p) را نشان داد و نیز قطر آنها در هر دو گروه افزایش یافت. همچنین در میزان هورمون­های­ استرادیول و FSH به ترتیب کاهش و افزایش مشاهده گردید.
 
نتیجه­گیری: درمان با لیراگلوتاید با کاهش وزن و ضخامت بافتی رحم همراه است. با توجه به اختلال در سیستم هورمونی، که احتمالاً به دلیل ساختار اینکرتینی دارو می­باشد، همچنین با توجه به کاهش هورمون استرادیول که هورمونی زنانه است، در اثر مصرف لیراگلوتاید سن باروری محدود خواهد شد. 
 
 
واژه‌های کلیدی: لیراگلوتاید، تغییرات رحمی، هورمون استرادیول، هورمون FSH، موش NMRI
متن کامل [PDF 547 kb]   (375 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳


XML   English Abstract   Printدوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها