:: دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 405-418 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر داروی لیراگلوتاید بر تغییرات بافتی رحم، هورمون‌های استرادیول و FSH در موش نژاد NMRI
سارا آتش نژاد1، دکتر نسیم حیاتی رودباری 2، دکتر سیمین محمدی گرجی3، دکتر کاظم پریور4
1- دانشجوی کارشناسی ارشد
2- استادیار ، hayati@srbiau.ac.ir
3- استادیار
4- استاد
چکیده:   (534 مشاهده)

زمینه وهدف: داروی لیراگلوتاید برای درمان چاقی­های مزمن و دیابت نوع دو، که از عوامل ناباروری میباشند، مورد استفاده قرار می­گیرد. با توجه به اینکه رحم به عنوان مهمترین عضو دستگاه تولید مثل در معرض آسیب، بویژه توسط داروهای شیمیایی می­باشد، در این پژوهش تاثیر داروی لیراگلوتاید بر روی تغییرات بافتی رحم، هورمون‌های استرادیول و FSH در شرایط In vivo بر روی موش نژاد NMRI بررسی گردید.

روش بررسی:  این پژوهش تجربی، بر روی 28 سر موش ماده بالغ نژاد NMRI (8 تا 12 هفته‌ای) با وزن  بین 25 تا 30 گرم انجام گردید. موش‌های ماده بطور تصادفی در چهار گروه (هفت تایی) شامل کنترل، شم و دو گروه تجربی تقسیم شدند. گروه کنترل بدون تزریق و به گروههای شم و تجربی 1 و 2 بترتیب حلال دارو (آب مقطر) و لیراگلوتاید با دوزهای mg/kg 0/6 و mg/kg 1/8 تزریق گردید. تزریق بصورت روزانه و در یک ساعت معین بصورت زیرجلدی صورت گرفت. پس از 30 روز تزریق، موش­ها عمیقاً توسط اتر بیهوش شده و ضمن خونگیری از قلب، رحم از بدن خارج گردید و قسمت یک سوم میانی شاخ راست رحم تحت مطالعات بافتی قرار گرفت. به دنبال رنگ­ آمیزی، نمونه­ ها با استفاده از میکروسکوپ نوری مورد بررسی بافتی قرار گرفتند. داده‌های جمع‌ آوری شده با استفاده از آزمون آماری آنالیز واریانس یک طرفه (آنوا)  و تست توکی تجزیه و تحلیل شدند.

یافته­ها: بررسی تاثیر داروی لیراگلوتاید نشان داد، وزن موش­ها در گروه­های تجربی 1و2 به طور معنی­ دار (0/01>p) و (0/001>p) در مقایسه با گروه کنترل و شم کاهش یافته است. همچنین ضخامت جدار رحم (از لومن تا آخرین لایه) و نیز قطر لومن، بترتیب کاهش معنی‌دار (0/05p<)) و (0/01p<)) را در گروههای تجربی نشان داد. ضخامت اندومتر در گروه­های تجربی یک و دو بترتیب کاهش معنی‌دار (0/01>p) و  (0/001>p)  و همچنین ضخامت  پریمتر در گروه تجربی دو کاهش معنی‌دار (05/0p<) در مقایسه با گروه کنترل و شم یافت. به علاوه در اثر استفاده از دارو، تعداد غدد رحم در گروه‌های تجربی یک و دو به ترتیب افزایش معنی‌دار (0/05p<) و (0/01p<)) را نشان داد و نیز قطر آن‌ها در هر دو گروه افزایش یافت. همچنین در میزان هورمون­های­ استرادیول و FSH به ترتیب کاهش و افزایش مشاهده گردید.

نتیجه­ گیری: درمان با لیراگلوتاید با کاهش وزن و ضخامت بافتی رحم همراه است. با توجه به اختلال در سیستم هورمونی، که احتمالاً به دلیل ساختار اینکرتینی دارو می­باشد، همچنین با توجه به کاهش هورمون استرادیول که هورمونی زنانه است، در اثر مصرف لیراگلوتاید سن باروری محدود خواهد شد. 

واژه‌های کلیدی: لیراگلوتاید، تغییرات رحمی، هورمون استرادیول، هورمون FSH، موش نژاد NMRI
متن کامل [PDF 548 kb]   (107 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۵/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳XML   English Abstract   Print


دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها