[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 22، شماره 2 - ( خرداد و تير 1396 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 205-219 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تمرین هوازی موزون به همراه تمرینات پایداری تنه بر سطح کمرین پلاسمایی و شاخص های گلاسیمیک زنان دارای اضافه‌وزن
- زهره تقویان1، - هاجر ربیعی2، - محمد فرامرزی 3، - علی اکبر اعظمیان2
1- دانشیار دانشگاه شهرکرد
2- کارشناس ارشد دانشگاه شهرکرد
3- کارشناس ارشد دانشگاه شهرکرد ، dr.md1144@gmail.com
چکیده:   (243 مشاهده)

مقدمه و هدف: کمرین آدیپوکاین جدیدی است که از بافت چربی ترشح می شود و باعث تغییر حساسیت به انسولین می شود. مطالعه حاضر باهدف بررسی تأثیر یک دوره تمرین ورزشی هوازی موزون به همراه تمرینات پایداری تنه بر سطوح کمرین پلاسما، مقاومت به انسولین، سطح گلوکز و ترکیب‌ بدن زنان دارای اضافه‌وزن انجام شد.

مواد و روش‌ها: ر این مطالعه نیمه تجربی، 40 زن سالم  25-45 سال، دور کمر مساوی و بالاتر از 88 سانتی متر، شاخص توده بدنی بین 25 -30 کیلوگرم بر مترمربع به صورت هدفمند انتخاب و به طور تصادفی به دو گروه کنترل (16نفر) و تجربی(19نفر) تقسیم شدند. 5 نفر در طول مطالعه کاهش یافت. گروه تجربی 12 هفته (3جلسه در هفته هر جلسه یک ساعت) تمرین داده شد. برنامه ورزش شامل تمرینات هوازی موزون با شده (55%-80%) حداکثر ضربان قلب به همراه تمرینات پایداری تنه بود. مرحله پیش آزمون و پس آزمون، پس از 12 ساعت ناشتایی، در شرایط یکسان، نمونه خون، جمع آوری و جهت بررسی سطح انسولین ناشتا و کمرین سرم به روش الیزا اندازه‌گیری شدند. مقاومت به انسولین با توجه به ارزیابی مدل هموستاز مقاومت به انسولین (HOMA-IR) مورد بررسی قرار گرفت. جهت مقایسه تغییرات پیش آزمون و پس آزمون درون گروهی از آزمون تی وابسته و و تغییرات بین گروهی از آنالیز واریانس یک طرفه با سطح معناداری معنی‌دار (05/0 ≤ p) استفاده شد.

یافته‌ها: سطوح کمرین پلاسما، شاخص توده بدن، وزن، درصد چربی و نسبت محیط دور کمر به لگن  در زنان دارای اضافه‌وزن پس از 12 هفته تمرین هوازی موزون به همراه تمرینات پایداری تنه کاهش معنی دار نشان داد  (05/0p≤ )، ولی در مقاومت به انسولین گلوکز ناشتای سرم  و سطح انسولین بین دو گروه تمرین کرده و کنترل تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد(05/0p> ).

 نتیجه‌گیری:  با وجود این حقیقت که این نوع از مداخله می تواند یک درمان موثر برای بهبود سطح آدیپوکین کمرین و چربی بدن که با  کاهش دور کمر همراه بود باشد، با این حال، تمرین سخت تری مورد نیاز است تا تغییر قابل توجهی در مقاومت به انسولین و سطح گلوکز در زنان مبتلا به اضافه وزن ایجاد شود.

واژه‌های کلیدی: ورزش هوازی، پایداری تنه، کمرین، اضافه‌وزن
متن کامل [PDF 234 kb]   (38 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: ۱۳۹۵/۹/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۳/۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Effects of rhythmic aerobic exercise plus core stability training on serum chemerin levels and Glycemic index of overweight women. Armaghane danesh. 2017; 22 (2) :205-219
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1629-fa.html
تقویان زهره، ربیعی هاجر، فرامرزی محمد، اعظمیان علی اکبر. تأثیر تمرین هوازی موزون به همراه تمرینات پایداری تنه بر سطح کمرین پلاسمایی و شاخص های گلاسیمیک زنان دارای اضافه‌وزن. ارمغان دانش. 1396; 22 (2) :205-219

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1629-fa.html

دوره 22، شماره 2 - ( خرداد و تير 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.048 seconds with 794 queries by yektaweb 3443