:: دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 390-404 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر هشت هفته تمرین هوازی بر اپلین-13 و مقاومت انسولینی مردان دارای اضافه وزن
دکتر رحمان سوری 1، دکتر محمدرضا اسد2، آقا محمد یاری3، دکتر مهسا رستگار مقدم منصوری4
1- دانشیار دانشگاه تهران ، soorirahman@yahoo.com
2- دانشیار دانشگاه پیام نور
3- کارشناس ارشد دانشگاه پیام نور
4- دکتر تهران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران
چکیده:   (558 مشاهده)

زمینه و هدف: چاقی به عنوان یک بیماری همه گیر به تجمع بیش از اندازه بافت چربی اطلاق شده که هورمونهای متعددی را نظیر اپلین ترشح میکند. اپلین ادیپوسایتوکین[1] بوده که سطح آن در چاقی افزایش می‏یابد. تغییرات سطوح اپلین در پاسخ به فعالیت ورزشی هوازی به خوبی مشخص نشده است. لذا  هدف از تحقیق حاضر تعیین اثر هشت هفته تمرین هوازی زیر بیشینه با شدت 50 الی 60 درصد ضربان قلب بیشینه بر سطح سرمی آپلین-13 و مقاومت انسولینی مردان دارای اضافه وزن بود.  

روش بررسی:  تحقیق حاضر از نوع تحقیقات نیمه تجربی بود. تعداد 26 آزمودنی مرد دارای اضافه وزن با نمایه توده بدن 27-30 کیلوگرم بر متر مربع پس از اعلام فراخوان و تطابق با معیارهای ورود به صورت تصادفی انتخاب شده و به صورت تصادفی در گروه‎های تمرین هوازی زیربیشینه و کنترل تقسیم شدند. گروه تمرین هوازی زیر بیشینه برنامه تمرینی را به مدت 30 جلسه در بازه هشت هفته‏ای (3 جلسه در هفته و با شدت 70-50 درصد ضربان قلب بیشینه) انجام ‏دادند. ارزیابی‏ ترکیب بدنی، حداکثر اکسیژن مصرفی و نمونه‎گیری خونی به عمل آمد و 24 ساعت پس از آخرین جلسه تمرینی ارزیابی‎ها تکرار شدند. سپس، داده‎ها با نرم افزار Stata در سطح معناداری 05/0>p تجزیه و تحلیل شد.

یافته‏ها: نتایج تحقیق حاضر بیانگر کاهش معنادار وزن و درصد چربی بدن بود (05/0>p). همچنین، مقادیر حداکثر اکسیژن مصرفی به طور معناداری افزایش یافته بود (0001/0=p). با وجود این، شاخص‏های مقاومت انسولینی و میزان آپلین-13 تغییر معناداری را نشان نداد (05/0<p). به علاوه، ارتباط مستقیم و معناداری بین شاخص‌های آپلین-13 با شاخص‎های آنتروپومتریکی و همچنین با هموگلبین گلیکوزیله وجود داشت (05/0>p).

نتیجه‏گیری: چاقی با افزایش احتمال ابتلا به بیماری‎های متابولیکی و افزایش مقاومت به انسولین همراه است. در این مطالعه نشان دادیم که عوامل داخلی تمرین ورزشی، شدت تمرین هوازی، تاثیر بسزایی بر بهبود مشخصات آنتروپومتریکی افراد دارای اضافه وزن دارد، اما برای ایجاد تغییرات معنادار سطوح آپلین-13 و مقاومت به انسولین کافی نیست. بطوریکه انجام تمرینات ورزشی در دوره زمانی طولانی‎تر و با شدت بیش‎تر توصیه می‎شود تا بدین تربیت احتمال ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری‎های قلبی-عروقی در افراد دارای اضافه وزن کاهش یافته و کنترل شود.

 

[1] adipocytokine

واژه‌های کلیدی: اپلین-13، تمرین هوازی، مقاومت انسولینی، اضافه وزن
متن کامل [PDF 3656 kb]   (68 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۴/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳XML   English Abstract   Print


دوره 22، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها