[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 21، شماره 11 - ( 11-1395 ) ::
جلد 21 شماره 11 صفحات 1141-1125 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر ورزشی ترکیبی بر سطوح سرمی‌اینترفرون گاما (INF-γ) و وضعیت ناتوانی بیماران زنان مبتلا به مولتیپل‌اسکلروزیس با سطوح مختلف ناتوانی
زهرا صابری1، ابراهیم بنی طالبی2، محمد فرامرزی1
1- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد، ایران
2- گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهرکرد، شهرکرد، ایران ، banitalebi.e@gmail.com
چکیده:   (4525 مشاهده)

زمینه و هدف: مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری مزمن و ناتوان ‌کننده سیستم عصبی است که منجر به تخریب میلین سیستم اعصاب مرکزی(مغز و نخاع) می‌گردد. تمرینات ورزشی منظم و به طور کلی فعالیت‌های بدنی برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری بسیار مهم است، لذا هدف این پژوهش بررسی اثر 12 هفته تمرین‌های ترکیبی (تمرین کششی، تمرین‌های قدرتی، استقامت قلبی تنفسی، انواع تمرین‌های تعادلی ایستا و پویا، تمرین‌های میان تنه(تمرین پیلاتس) و تمرین‌های راه رفتن روی تردمیل با حمایت وزن) بر اینترفرون گاما و وضعیت ناتوانی گسترده زنان مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس بود.

روش بررسی: تحقیق از نوع نیمه تجربی و طرح تحقیق پیش آزمون ـ پس آزمون با گروه کنترل و از نوع کاربردی است، لذا از میان بیماران زن مراجعه ‌کننده به انجمن MS شهرستان شهرکرد، براساس نمره مقیاس ناتوانی جسمانی سه گروه تقسیم شدند. گروه اول (مقیاس ناتوانی جسمانی کمتر از 5/4) تعداد 44 نفر قرار داشتند که به طور تصادفی به یک گروه تجربی(22 نفر) و گروه کنترل(22 نفر) قرار گرفتند. در گروه دوم نیز (مقیاس ناتوانی جسمانی  بین 5 تا 5/6) تعداد 26 نفر قرار گرفتند و به طور تصادفی به یک گروه تجربی(13 نفر) و گروه کنترل(13 نفر) تقسیم شدند. همچنین در گروه سوم (مقیاس ناتوانی جسمانی 5/6  به بالا) تعداد 26 نفر قرار گرفتند و به طور تصادفی به یک گروه تجربی(13 نفر) و گروه کنترل(13 نفر) تقسیم شدند. در مجموع تعداد 96 نفر در این تحقیق شرکت داشتند. گروه­های تجربی اول، دوم و سوم هر کدام مداخله خاص خود را انجام دادند، در صورتی­ که گروه­های کنترل تمرین‌های کششی دریافت می­کردند. برنامه تمرین‌ها برای گروه‌های آزمایش 12 هفته، هفته‌ای سه جلسه و جلسه‌ای یک ساعت بود. فاکتورهای آنتروپومتری و اینترفرون گاما بیماران قبل و بعد از تمرین‌ها با ابزار مناسب اندازه‌گیری شد. سطوح سرمی‌ اینترفرون گامابا استفاده از کیت تجاری الایزا و نمره EDSS با استفاده از مقیاس اندازه­گیری ناتوانی جسمانی مبتلایان به MS اندازه­گیری شد. تجزیه و تحلیل داده‌های با استفاده از آمار توصیفی و واریانس یک­طرفه و تی زوجی و وابسته انجام شد.

یافته­ها: نتایج نشان داد که تفاوت معنی­داری در INF-γ آزمودنی‌هایی با شدت ناتوانی کم در گروه مداخله اول قبل و بعد از تمرین‌ها مشاهده نشد(017/1=p)، اما در گروه شاهد اول تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد(229/0=p)، در مقایسه بین گروهی تفاوت معنی‌داری بین گروه شاهد و مداخله اول بر حسب INF-γ وجود نداشت(09/0=p). همچنین، نتایج نشان داد که تفاوت معنی­داری در INF-γ آزمودنی‌هایی با شدت ناتوانی کم در گروه مداخله اول قبل و بعد از تمرین‌ها وجود نداد(309/0=p)، اما در گروه شاهد اول تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد(108/0=p)، در مقایسه بین گروهی تفاوت معنی‌داری بین گروه شاهد و مداخله اول بر حسب INF-γ وجود نداشت(273/0=p).

نتیجه­گیری: انجام تمرین‌های توانبخشی ترکیبی هر چند در سطوح سرمی‌ اینترفرون گاما تغییری ایجاد نکرد، اما موجب تغییرات معنی­داری در شدت ناتوانی بیماران مبتلا به M.S در سطوح مختلف گردید، لذا با توجه به این نتایج، می­توان پیشنهاد کرد که متخصصان توانبخشی از این تمرین‌ها به عنوان یکی از درمان­های مکمل در کنار درمان‌های دارویی برای بیماران MS استفاده کنند.

واژه‌های کلیدی: مولتیپل اسکلروزیس، تمرین ورزشی ترکیبی، مقیاس ناتوانی جسمانی، اینترفرون گاما
متن کامل [PDF 236 kb]   (1530 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزش
دریافت: 1395/7/22 | پذیرش: 1395/11/25 | انتشار: 1395/11/27
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saberi Z, Banitalebi E, Faramarzi M. The Combined Effects of Training on Serum Levels of Interferon Gamma (INF-γ) and Expanded Scale Disability Status Scale of Patients with Multiple Sclerosis at Different Levels of Disability . ارمغان دانش. 2017; 21 (11) :1125-1141
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1545-fa.html

صابری زهرا، بنی طالبی ابراهیم، فرامرزی محمد. تأثیر ورزشی ترکیبی بر سطوح سرمی‌اینترفرون گاما (INF-γ) و وضعیت ناتوانی بیماران زنان مبتلا به مولتیپل‌اسکلروزیس با سطوح مختلف ناتوانی. ارمغان دانش. 1395; 21 (11) :1141-1125

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-1545-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 21، شماره 11 - ( 11-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane Danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4422