:: دوره 21، شماره 2 - ( 2-1395 ) ::
جلد 21 شماره 2 صفحات 187-199 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر واقعیت درمانی بر رضایتمندی زناشویی و کیفیت زندگی زنان
فاطمه دیزجانی1، شیرعلی خرامین2
1- گروه مشاوره خانواده، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد مرودشت، شیراز، ایران،
2- مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران ، sapootang@yahoo.com
چکیده:   (5057 مشاهده)

مقدمه و هدف: ازدواج پیوند زندگی مشترک دو فرد با حفظ استقلال نسبی هر یک، در جهت تکامل شخصیت طرفین است. پیوند زناشویی به عنوان یکی از پیچیده­ترین انواع روابط انسانی واجد چنان توان بالقوه­ای در آزادسازی احساسات است که در کمتر روابط بین فردی دیگر می­توان نظیر آن را یافت و رضایتمندی در این ارتباط مقدس، بر پایداری و استحکام آن می­افزاید. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر شیوه واقعیت درمانی گروهی بر رضایت‌مندی زناشویی و کیفیت زندگی زنان متأهل دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بود.

روش بررسی: این پژوهش از نوع شبه آزمایشی با طرح پیش­آزمون ـ پس­آزمون با گروه کنترل می­باشد. جامعه آماری شامل کلیه کارمندان زن متأهل دانشگاه علوم پزشکی شهر یاسوج در سال 1393 بودند، که با شیوه نمونه­گیری تصادفی 30 نفر انتخاب و در دو گروه به صورت تصادفی جایگزین شدند و سپس گروه­آزمایش به مدت 2ماه(8 جلسه ­2 ساعتی) تحت آموزش­های واقعیت درمانی قرار گرفتند. در این مطالعه ابزار جمع‌آوری اطلاعات، پرسشنامه­های کیفیت زندگی و رضایت زندگی بود که قبل و بعد از آموزش، اجرا گردید. داده‌های جمع‌آوری شده با استفاده از آزمون‌های آماری کواریانس و تی دانشجوژی تجزیه و تحلیل شدند.

یافته­ها: نتایج نشان داد تفاوت میانگین کل رضایت‌مندی زناشویی در دو گروه آزمایش(2/4±07/129) و کنترل (8/6±4/113 )با 51/58 =F در سطح 0001/ معنی‌دار بوده است. در ضمن تمام زیر مقیاس‌های رضایت زناشویی به استثناء اوقات فراغت و اقوام و وابستگان دارای تفاوت معنی‌دار بوده است. در زمینه کیفیت زندگی تفاوت دو گروه آزمایش (3/5±32/120) و کنترل (28/7±2/101) در سطح 00001/ معنی‌دار بوده است. در ضمن این تفاوت در تمام زیر مقیاس‌های کیفیت نیز معنی‌دار بوده است.

نتیجه‌گیری: به نظر می­رسد که آموزش گروهی واقعیت درمانی می‌تواند باعث کاهش تعارضات زناشویی و در نتیجه افزایش رضایت از زندگی زناشویی و بالا رفتن کیفیت آن گردد.

واژه‌های کلیدی: واقعیت درمانی، رضایت‌مندی زناشویی، کیفیت زندگی
متن کامل [PDF 198 kb]   (2302 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۲/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۵/۲/۲۰


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 2 - ( 2-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها