[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 24، شماره 3 - ( 4-1398 ) ::
جلد 24 شماره 3 صفحات 387-373 برگشت به فهرست نسخه ها
ویژگی متابولیت‌های ضدمیکروبی تولید شده به وسیله اکتینومیست‌های نمک دوست جدا شده از دریاچه‌های آران بیدگل و مهارلو
محمد رضا نصری1 ، مجید باصری صالحی 2، مهران کردتبار3
1- گروه میکروبیولوژی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران
2- گروه میکروبیولوژی، واحد کازرون، دانشگاه آزاد اسلامی، کازرون، ایران ، majidbaseri@hotmail.com
3- گروه بیوشمی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی، کرج، ایران
چکیده:   (2621 مشاهده)
چکیده:
زمینه و هدف: امروزه یکی از مشکلات ایجاد شده در درمان بیماری‌های عفونی وجود میکروارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها است. بنابر این کشف منابع جدید جهت تولید ترکیبات فعال زیستی با ویژگی ضدمیکروبی می تواند خدمت بسیار عظیمی به درمان بیماری‌های عفونی و کاهش میکروارگانیسم‌های مقاوم چند دارویی نماید.  هدف از این تحقیق تعیین و  ارزیابی متابولیت‌های ضدمیکروبی تولید شده به وسیله اکتینومیست‌های نمک دوست جدا شده از دریاچه‌های‌ آران و بیدگل و مهارلو می‌باشد.
 
 روش‌بررسی: این مطالعه به صورت توصیفی، مقطعی در سال 1396 انجام شد و 51 اکتینومیست نمک دوست از 115 نمونه آب و رسوبات نمکی در یاچه های آران بیدگل و مهارلو جدا گردید و جهت تولید متابولیت‌های ضدمیکروبی مورد ارزیابی قرار گرفتند. برای جدا کردن متابولیت‌های تولید شده به وسیله اکتینومایست‌ها، ویژگی  مایع رویی محیط کشت مایع اکتینومیست ها در مرحله سکون در مقابل اشرشیا کلی، سودو موناس ایروجینوزا، باسیلوس سرئوس، استافیلوکوکوس اورئوس، کاندیدا آلبیکنز و آسپرجیلوس نیجر با استفاده از روش انتشار در آگار ارزیابی گردید. سپس جدایه‌های تولید کننده متابولیت‌های ضد میکروبی با استفاده از توالی ژن 16SrRNA  تأیید گردیدند. بهینه‌سازی تولید متابولیت‌های ضدمیکروبی با استفاده از تغییر دما، pH ، منبع کربن و نیتروژن انجام گرفت و بهترین فاز تولید متابولیت‌ها و حلال آلی برای خالص سازی تعیین گردید. در انتها ساختار احتمالی ترکیبات فعال زیستی با استفاده از روش‌های طیف سنجی مرئی فرابنفش و طیف سنجی جرمی‌ مورد ارزیابی قرار گرفت.
 
یافته‌ها: نتایج به دست آمده از این تحقیق نشان داد که از 51 اکتینومیست نمک دوست جدا شده، ۳ جدایه قادر به تولید متابولیت‌های ضد میکروبی بودند. باسیلوس سرئوس ، استافیلوکوکوس اورئوس وکاندیدا آلبیکنز به همه متابولیت‌های تولیدی حساس و سودوموناس ایروجینوزا و ای کلای مقاوم بودند. شناسایی مولکولی نشان داد که این جدایه‌های استرپتومایسس فلاویدوفوسکوس سویهHBUM17405  و نوکاردیوپسیس داسونویلی زیر گروه داسونویلی سویه  OK-22و اکتینومایست سویه Nd28 بودند. متابولیت‌های ضد میکروبی در فاز سکون تولید می شدند و بهترین حلال‌ برای خالص سازی آنها متانول و زایلین بودند. بهینه دما، pH به ترتیب 27 درجه سلسیوس و 8 و فروکتوز، گزیلوز ، عصاره مخمر و پپتون بهترین منبع کربن و نیتروژن ارزیابی شدند. نتایج به دست آمده از آنالیز  طیف سنجی مرئی فرابنفش و طیف سنجی جرمی‌ نشان داد ساختار احتمالی متابولیت های ضد میکروبی پپتید متصل به گروه‌های کلرواستات، اتیل کلرواستات و 4 کلرو 3 هیدروکسی بوتیرونیتریت می‌باشد.
 
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های این تحقیق متابولیت‌های ضدمیکروبی جدید به وسیله اکتینومایست‌های نمک دوست تولید می‌شود که برای استفاده آنها در درمان عفونت ها نیاز به آزمون های درون تنی می باشد که در دیگر تحقیقات می بایست گنجانده شود. 
 
 
 
واژه‌های کلیدی: اکتینومایست‌های نمک دوست، خاصیت ضدمیکروبی، رسوبات نمک
متن کامل [PDF 749 kb]   (455 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: میکروبیولوژی
دریافت: 1397/9/18 | پذیرش: 1398/2/24 | انتشار: 1398/4/15
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nasri M, Baserisalehi M, Kurdtabar M. Characterization of Antimicrobial Metabolites Produced by Halophilic Actinomyces Isolated from Aran-Bidgol and Maharloo lakes. ارمغان دانش. 2019; 24 (3) :373-387
URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2366-fa.html

نصری محمد رضا، باصری صالحی مجید، کردتبار مهران. ویژگی متابولیت‌های ضدمیکروبی تولید شده به وسیله اکتینومیست‌های نمک دوست جدا شده از دریاچه‌های آران بیدگل و مهارلو. ارمغان دانش. 1398; 24 (3) :387-373

URL: http://armaghanj.yums.ac.ir/article-1-2366-fa.htmlبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 24، شماره 3 - ( 4-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ارمغان دانش Armaghane Danesh
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4422